Հակակոռուպցիոն կոմիտեն առաջարկում է արգելել ընտրակաշառք բաժանելու սխեմաներում ներգրավված քաղաքական ուժերի մասնակցությունն ընտրական գործընթացներին
Հայաստանի հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանն օրենսդրական փոփոխություններ նախաձեռնելու միջնորդությամբ դիմել է Հայաստանի արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանին։
«Կարևորելով ընտրական գործընթացների օրինականության ապահովումը՝ Կոմիտեում նախնական ամփոփվել է 2026 թվականի Ազգային ժողովի ընտրություններին նախորդող ժամանակահատվածում բացահայտված կոռուպցիոն բնույթի ընտրական հանցագործությունների դեպքերի առթիվ իրականացվող վարույթների տվյալները, վեր են հանվել այդ հանցագործությունների դրսևորման մեխանիզմները և դրանց կատարմանը նպաստող հանգամանքները, որոնց հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը դիմել է ՀՀ արդարադատության նախարարին՝ միջնորդելով հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքները վերացնելու նպատակով նախաձեռնել այնպիսի օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք հետայսու նվազագույնի կհասցնեն բացահայտված հանցավոր սխեմաների կիրառման հնարավորությունը, այդ թվում՝ այդպիսի սխեմաներում ներգրավված քաղաքական ուժերի մասնակցությունն ընտրական գործընթացներին արգելելու եղանակով»,- ասված է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Антикоррупционный комитет Армении предлагает запретить участие в избирательных процессах политическим силам, причастным к схемам выборного подкупа
Председатель Антикоррупционного комитета (АКК) Армении Артур Наапетян обратился к министру юстиции Армении Србуи Галян с просьбой инициировать внесение поправок в законодательство.
Как передает «Арменпресс», в сообщении Антикоррупционного комитета говорится:
«Уделяя важное внимание обеспечению законности избирательных процессов, АКК предварительно обобщил данные о разбирательствах по делам о коррупционных преступлениях на выборах, выявленных в период, предшествующий выборам в Национальное Собрание 2026 года, определил механизмы проявления этих преступлений и обстоятельства, способствующие их совершению, на основании чего председатель Антикоррупционного комитета РА обратился к министру юстиции РА с просьбой инициировать такие законодательные поправки, которые бы устранили обстоятельства, способствующие совершению преступления, и отныне свели к минимуму возможность применения выявленных преступных схем, в том числе путем запрета на участие в избирательных процессах политических сил, причастных к таким схемам».