ԱՄՆ-ն 2 իրանական ԱԹՍ է խոցել Հորմուզի նեղուցում, իսկ Իրանի հարավում պայթյուններ են լսվել. ԶԼՄ-ներ
Հունիսի 12-ին ԱՄՆ զինված ուժերը ոչնչացրել են իրանական երկու անօդաչու թռչող սարք, որոնք փորձում էին Հորմուզի նեղուցում գրոհել առևտրային նավերի վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Fox News հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Պենտագոնի բարձրաստիճան պաշտոնյայի։
«Կարծես, Իրանը փորձում էր հարված հասցնել Հորմուզի նեղուցով անցնող առևտրային նավերին։ Ամերիկյան ուժերը խոցել են երկու իրանական անօդաչու թռչող սարք», - ասել է հեռուստաալիքի աղբյուրը։
Նա հավելել է, որ նեղուցով նավարկությունը շարունակվում է՝ չնայած գրոհների փորձերին։
Ինչպես նշում է հեռուստաալիքը, միջադեպը տեղի է ունեցել մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ Իրանի հետ համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել մի քանի օրվա ընթացքում։
Թրամփը նաև չեղարկել է Իրանի դեմ ավելի վաղ պլանավորված հարվածները և հայտարարել, որ պատերազմն ավարտվել է։
Իրանական պետական IRIB հեռուստառադիոընկերությունն էլ հաղորդում է, որ Բանդար Աբբաս ծովափնյա քաղաքի շրջանում երկու պայթյուն է լսվել։ Բացի այդ, IRIB-ը հաղորդում է Հորմոզգանի նահանգի Սիրիկ քաղաքից ոչ հեռու մի շարք պայթյունների մասին։ Ըստ լրատվամիջոցի՝ պայթյունների աղբյուրները և վայրերը դեռ չեն որոշվել։

США сбили два иранских беспилотника в Ормузском проливе, а в южном Иране слышались взрывы - СМИ
Американские военные 12 июня уничтожили два иранских беспилотника, которые пытались атаковать торговые суда в Ормузском проливе. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал Fox News со ссылкой на высокопоставленного представителя Пентагона.
«Похоже, Иран пытался атаковать торговые суда, проходящие через Ормузский пролив. Американские силы сбили два иранских беспилотника», — сообщил источник телеканала.
Он добавил, что судоходство через пролив продолжается, несмотря на попытки атак.
Как отмечает телеканал, инцидент произошел через несколько часов после того, как президент США Дональд Трамп объявил, что соглашение с Ираном может быть подписано в течение нескольких дней.
Трамп также отменил ранее запланированные удары по Ирану и объявил, что война окончена.
Иранский государственный телеканал и радиостанция IRIB также сообщили о двух взрывах недалеко от прибрежного города Бандар-Аббас. IRIB также сообщила о серии взрывов недалеко от города Сирик в провинции Хормозган. Источник и место взрывов пока не установлены, написало издание.