ԱՄՆ զինվորականները հարված են հասցրել Իրան ուղևորվող Marivex լցանավին
Ամերիկացի զինվորականները հունիսի 8-ին գրոհել են լցանավի վրա, որը փորձել է ճեղքել շրջափակումը և մտնել իրանական նավահանգիստ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM):
«Հունիսի 8-ին ԱՄՆ զորքերը Օմանի ծոցում վնասազերծել են Պալաուի դրոշի ներքո նավարկող Marivex չբեռնված լցանավն այն բանից հետո, երբ նավը խախտել է Իրանի գործող շրջափակումը՝ փորձելով մտնել իրանական նավահանգիստ: ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի «Աբրահամ Լինքոլն» ավիակրից F/A-18 Super Hornet կործանիչը գերճշգրիտ զինամթերք է արձակել նավի մեքենայական բաժանմունքի վրա այն բանից հետո, երբ անձնակազմը չի կատարել ամերիկյան զորքերի հրահանգները: Marivex-ն այլևս չի նավարկում Իրան», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հրամանատարությունը նշել է, որ ապրիլի 13-ից ի վեր CENTCOM-ի ուժերը վնասազերծել են 7 նավ, որոնք խախտել են շրջափակումը, վերաուղղորդել են 134 նավ, որոնք կատարել են պահանջները, և թույլատրել են հումանիտար օգնություն փոխադրող 42 նավի անցումը:

Военные США нанесли удар по танкеру Marivex, направлявшемуся в Иран
8 июня американские военнослужащие атаковали танкер, пытавшийся прорвать блокаду и войти в иранский порт. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Центральное командование США на Ближнем Востоке (CENTCOM).
“8 июня в Оманском заливе войска США обезвредили незагруженный танкер Marivex под флагом Палау после того, как судно нарушило действующую блокаду Ирана, пытаясь зайти в иранский порт. (...) Истребитель F/A-18 Super Hornet с авианосца USS Abraham Lincoln выпустил высокоточный боеприпас по машинному отделению судна после того, как экипаж не выполнил указания американских войск. Marivex больше не следует в Иран”, — говорится в сообщении.
Командование отметило, что с 13 апреля силы CENTCOM обезвредили 7 судов, нарушивших блокаду, перенаправили 134 судна, выполнивших требования, и разрешили проход 42 судам, перевозившим гуманитарную помощь.