2026 թվականին «TRIPP» նախագծի շրջանակում գետնի վրա կսկսվեն իրական աշխատանքները․ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2025 թվականի կարևորագույն իրադարձություններից է համարել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ ընդգծելով, որ 2026 թվականին արդեն գործնական փուլ կմտնի նաև «TRIPP» նախագիծը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի հանձնաժողովների համատեղ նիստերում 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ վարչապետը նշել է, որ 2025 թվականի կարևորագույն իրադարձությունը խաղաղության գործընթացում արձանագրված առաջընթացն էր։
«2025 թվականի կարևորագույն իրադարձությունը, իհարկե, օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում արձանագրված իրադարձությունն է, երբ մենք Ադրբեջանի հետ խաղաղություն հաստատեցինք՝ նախաստորագրելով խաղաղության համաձայնագիրը և ընդունելով հռչակագիր, որը որպես վկա ստորագրեց նաև Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը»,-ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ այժմ առաջնահերթությունը խաղաղության համաձայնագրի ինստիտուցիոնալացումն է։
«Մեր խնդիրը ներկայումս շատ պարզ է․ մենք առաջիկայում պատրաստվում ենք ինստիտուցիոնալացնել խաղաղության համաձայնագիրը և այդ ուղղությամբ աշխատանքներ կիրականացնենք»,-նշել է նա։
Փաշինյանն անդրադարձել է նաև «TRIPP» նախագծին՝ ընդգծելով, որ ավարտվել է Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև համապատասխան համաձայնագրի ստորագրումը, և առաջիկայում նախատեսվում է սկսել դրա վավերացման գործընթացը։
Նրա գնահատմամբ՝ նախագիծը ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար և կարող է էապես փոխել երկրի դիրքը տարածաշրջանում։
«Սա իսկապես իրավիճակ փոխող ծրագիր է, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունը, ինչպես առիթ ունեցել եմ ասելու, հակամարտության փակուղուց վերածվում է «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի»,-ընդգծել է Փաշինյանը։

В 2026 году в рамках проекта TRIPP начнётся реальная работа на земле - Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал достигнутые в Вашингтоне 8 августа соглашения с участием Армении, Азербайджана и США одними из важнейших событий 2025 года, подчеркнув, что проект TRIPP вступит в практическую фазу в 2026 году.
Как сообщает «Арменпресс», в ходе обсуждения годового отчета о реализации государственного бюджета 2025 года на совместных заседаниях комитетов Национального Собрания премьер-министр отметил, что важнейшим событием 2025 года стал прогресс, достигнутый в мирном процессе.
«Самым важным событием 2025 года, конечно же, является событие, зафиксированное в Вашингтоне 8 августа, когда мы установили мир с Азербайджаном, парафировав мирное соглашение и приняв декларацию, которую также подписал в качестве свидетеля президент США Дональд Трамп», — сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, приоритетом сейчас является институционализация мирного соглашения.
«Наша задача на данный момент предельно ясна: мы готовимся к институционализации мирного соглашения в ближайшем будущем и будем вести работу в этом направлении», — отметил он.
Пашинян также затронул тему проекта TRIPP, подчеркнув, что подписание соответствующего соглашения между Арменией и США завершено, и в ближайшее время планируется начать процесс его ратификации.
По его оценке, проект имеет стратегическое значение для Армении и может существенно изменить положение страны в регионе.
«Это действительно проект, меняющий ситуацию, потому что Республика Армения, как я уже говорил, из конфликтного тупика превращается в «Перекресток мира», — подчеркнул Пашинян.