2026 թվականին «TRIPP» նախագծի շրջանակում գետնի վրա կսկսվեն իրական աշխատանքները․ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2025 թվականի կարևորագույն իրադարձություններից է համարել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ ընդգծելով, որ 2026 թվականին արդեն գործնական փուլ կմտնի նաև «TRIPP» նախագիծը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի հանձնաժողովների համատեղ նիստերում 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ վարչապետը նշել է, որ 2025 թվականի կարևորագույն իրադարձությունը խաղաղության գործընթացում արձանագրված առաջընթացն էր։
«2025 թվականի կարևորագույն իրադարձությունը, իհարկե, օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում արձանագրված իրադարձությունն է, երբ մենք Ադրբեջանի հետ խաղաղություն հաստատեցինք՝ նախաստորագրելով խաղաղության համաձայնագիրը և ընդունելով հռչակագիր, որը որպես վկա ստորագրեց նաև Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը»,-ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ այժմ առաջնահերթությունը խաղաղության համաձայնագրի ինստիտուցիոնալացումն է։
«Մեր խնդիրը ներկայումս շատ պարզ է․ մենք առաջիկայում պատրաստվում ենք ինստիտուցիոնալացնել խաղաղության համաձայնագիրը և այդ ուղղությամբ աշխատանքներ կիրականացնենք»,-նշել է նա։
Փաշինյանն անդրադարձել է նաև «TRIPP» նախագծին՝ ընդգծելով, որ ավարտվել է Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև համապատասխան համաձայնագրի ստորագրումը, և առաջիկայում նախատեսվում է սկսել դրա վավերացման գործընթացը։
Նրա գնահատմամբ՝ նախագիծը ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար և կարող է էապես փոխել երկրի դիրքը տարածաշրջանում։
«Սա իսկապես իրավիճակ փոխող ծրագիր է, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունը, ինչպես առիթ ունեցել եմ ասելու, հակամարտության փակուղուց վերածվում է «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի»,-ընդգծել է Փաշինյանը։

On-the-ground work for “gamechanger” TRIPP to begin this year, says PM
Prime Minister Nikol Pashinyan described the U.S.-brokered August 8 Washington peace summit between Armenia and Azerbaijan as one of the most important highlights of 2025.
He told lawmakers at a parliamentary committee hearing on the 2025 budget report that the TRIPP project, formalized between Armenia and the U.S. during the same summit, will enter its practical phase this year.
“The most important event of 2025 is, of course, the one recorded on August 8 in Washington, when we established peace with Azerbaijan by initialing a peace agreement and adopting a declaration that was also signed as a witness by U.S. President Donald Trump,” Pashinyan said.
According to the Prime Minister, the current priority is the institutionalization of the peace agreement.
“Our task at present is very simple: in the near future, we are going to institutionalize the peace agreement, and we will carry out work in that direction,” he noted.
Speaking about the “TRIPP” project, he said that the signing of the relevant agreement between Armenia and the United States has been completed, and its ratification process is expected to begin soon.
He said the connectivity project is of strategic importance for Armenia and could significantly change the country’s position in the region.
“This is truly a game-changing project, because the Republic of Armenia, as I have had occasion to say, is transforming from a deadlock of conflict into a ‘Crossroads of Peace’,” Pashinyan emphasized.