ԱՄՆ-ն հայտարարել է Թրամփի օրոք ավելի քան 900 000 անօրինական ներգաղթյալի արտաքսման մասին
ԱՄՆ իշխանությունները երկրից արտաքսել են ավելի քան 900 000 անօրինական ներգաղթյալի՝ 2025 թ. հունվարին Դոնալդ Թրամփի կողմից ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Breitbart News լրատվական հարթակի հետ հարցազրույցում ասել է Ներգաղթի և մաքսային հսկողության ծառայության (ICE) ղեկավարի պաշտոնակատար Դևիդ Վենտուրելլան։
«2025 թ. հունվարի 20-ից ի վեր Ներքին անվտանգության նախարարությունը Միացյալ Նահանգներից արտաքսել է ավելի քան 900 000 անօրինական ներգաղթյալի։ Ներգաղթի և մաքսային հսկողության ծառայությունը (ICE) քննարկում է արտաքսումների թիվն ավելացնելու բոլոր հնարավոր միջոցները», - ասել է նա։
Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել է, որ մինչև իր իշխանության գալն անօրինական ճանապարհով երկիր է մուտք գործել մոտ 25 միլիոն մարդ։ Սպիտակ տան ղեկավարը նաև բազմիցս արտահայտվել է ներգաղթային քաղաքականության խստացման օգտին և խոստացել է իրականացնել անօրինական ներգաղթյալների արտաքսման՝ ԱՄՆ պատմության մեջ ամենամեծ գործողությունը:

США объявили о депортации более 900 000 нелегальных иммигрантов при Трампе
С момента вступления в январе 2025 года Дональда Трампа в должность президента США американские власти депортировали из страны более 900 000 нелегальных иммигрантов. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил исполняющий обязанности главы Иммиграционной и таможенной службы (ICE) Дэвид Вентурелла в интервью новостной платформе Breitbart News.
«С 20 января 2025 года Министерство внутренней безопасности депортировало из Соединенных Штатов более 900 000 нелегальных иммигрантов. Иммиграционная и таможенная служба (ICE) рассматривает все возможные меры для увеличения числа депортаций», — сказал он.
Ранее Трамп заявил, что до его прихода к власти в страну нелегально въехало около 25 миллионов человек. Глава администрации Белого дома также неоднократно высказывался за ужесточение иммиграционной политики и обещал провести крупнейшую в истории США операцию по депортации.