ԵՄ-ն փնտրում է կարճաժամկետ հեռանկարում Հայաստանին տրամադրվող աջակցությունը մեծացնելու ուղիներ. Մարթա Կոս
ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հեռախոսազրույցում վերահաստատել է ԵՄ-ի համերաշխությունը Հայաստանի հետ՝ Ռուսաստանի կողմից աճող տնտեսական հարկադրանքի պայմաններում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ եվրոպացի հանձնակատարն այդ մասին գրել է սոցցանցի X հարթակում։
«Հայաստանը ինքնիշխան և անկախ երկիր է, որի ժողովուրդն ազատ է ընտրելու երկրի ուղին։ Մենք փնտրում ենք կարճաժամկետ հեռանկարում ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող աջակցությունը մեծացնելու ուղիներ։ Մենք նաև կարագացնենք մեր աշխատանքները՝ Հարավային Կովկասի հետ և դրա ներսում առևտրային ու էներգետիկ կապերը խթանելու ուղղությամբ՝ աջակցելով Հայաստանի տնտեսական կապերին իր անմիջական հարևանների հետ»,- գրել է Մարթա Կոսը։
Armenia is a sovereign and independent country, with its people free to choose the country’s path.
— Marta Kos (@MartaKosEU) June 2, 2026
I had a productive call this afternoon with Armenian Foreign Minister @AraratMirzoyan during which I reiterated the EU’s solidarity with Armenia in the face of growing economic… pic.twitter.com/6tdpl3u4l7
Ավելի վաղ, «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը հայտարարել է, որ հունիսի 2-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից բալի, կեռասի, ծիրանի, սալորի, դեղձի, նեկտարինի և խաղողի ներմուծման նկատմամբ։ Ավելի վաղ սահմանափակումներ էին կիրառվել նաև Հայաստանից մի շարք բանջարեղենային մշակաբույսերի ներմուծման նկատմամբ։
Ռուսաստանն արգելել է նաև հայկական «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ծաղիկների, ձկնամթերքի, ալկոհոլային որոշ խմիչքների ներմուծումը։

EU seeks ways to increase short-term support for Armenia, says Marta Kos
European Commissioner for Enlargement Marta Kos has reaffirmed the European Union’s solidarity with Armenia amid what she described as growing economic coercion by Russia during a telephone conversation with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
The commissioner wrote about the call on the social media platform X.
“Armenia is a sovereign and independent country, with its people free to choose the country’s path.
I had a productive call this afternoon with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan during which I reiterated the EU’s solidarity with Armenia in the face of growing economic coercion by Russia.
We are looking into ways to increase EU support for Armenia in the short term. We will also accelerate our work bolstering trade and energy links to and within the South Caucasus, supporting Armenia’s economic links with its immediate neighbourhood.”
Earlier, Russia’s Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance (Rosselkhoznadzor) announced that it would introduce temporary restrictions from June 2 on imports of cherries, sweet cherries, apricots, plums, peaches, nectarines and grapes from Armenia.
Restrictions had previously also been imposed on imports of a number of vegetable products from Armenia.
Russia has also banned the import of Armenian Jermuk mineral water, flowers, fish products and certain alcoholic beverages.