Ճապոնիան կոչ է արել Իրանին ճկունություն ցուցաբերել ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության հասնելու հարցում
Իրանը պետք է ցուցաբերի «առավելագույն ճկունություն»՝ օգտվելով ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության հասնելու հնարավորությունից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ասել է Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչին։
Ճապոնական Kyodo լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ հեռախոսազրույցից հետո լրագրողների հետ զրույցում Տակաիչին նշել է, որ նա Իրանի նախագահի հետ հոռսախոսազրույցում վճռականորեն պահանջել է, որ Հորմուզի նեղուցը հնարավորինս շուտ վերաբացվի՝ Ասիայից և մյուս բոլոր երկրներից ժամանող նավերի համար ազատ և անվտանգ նավարկություն ապահովելու համար։
Տակաիչին տեղեկություն չի տրամադրել Փեզեշքիանի պատասխանի վերաբերյալ, սակայն նշել է, որ Իրանի նախագահի հետ համաձայնել են շարունակել սերտ շփումները։

Премьер Японии призвала Иран проявить "максимальную гибкость" для соглашения с США
Премьер-министр Японии Санаэ Такаити в ходе телефонного разговора с иранским президентом Масудом Пезешкианом призвала Тегеран проявить "максимальную гибкость" для достижения соглашения с Вашингтоном.
"В ходе разговора я подтвердила позицию Японии о том, что деэскалация путем диалога имеет первостепенное значение. Я также выразила твердую надежду, что Иран воспользуется этой возможностью и продолжит проявлять максимальную гибкость, чтобы соглашение было достигнуто как можно скорее", - как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, сказала она журналистам.
Такаити также заявила о необходимости обеспечить возможность беспрепятственного и свободного прохода через Ормузский пролив "всех судов, в том числе из Японии и других азиатских стран".