Ճապոնիան կոչ է արել Իրանին ճկունություն ցուցաբերել ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության հասնելու հարցում
Իրանը պետք է ցուցաբերի «առավելագույն ճկունություն»՝ օգտվելով ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության հասնելու հնարավորությունից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ասել է Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչին։
Ճապոնական Kyodo լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ հեռախոսազրույցից հետո լրագրողների հետ զրույցում Տակաիչին նշել է, որ նա Իրանի նախագահի հետ հոռսախոսազրույցում վճռականորեն պահանջել է, որ Հորմուզի նեղուցը հնարավորինս շուտ վերաբացվի՝ Ասիայից և մյուս բոլոր երկրներից ժամանող նավերի համար ազատ և անվտանգ նավարկություն ապահովելու համար։
Տակաիչին տեղեկություն չի տրամադրել Փեզեշքիանի պատասխանի վերաբերյալ, սակայն նշել է, որ Իրանի նախագահի հետ համաձայնել են շարունակել սերտ շփումները։

Japan calls on Iran to show ‘maximum flexibility’ to reach deal with US
Iran should demonstrate “maximum flexibility” to seize the opportunity to reach an agreement with the US, Japanese Prime Minister Sanae Takaichi told Iranian President Masoud Pezeshkian in a phone call.
The Kyodo News Agency quoted the Japanese prime minister as saying at a press briefing that she also strongly demanded that the Strait of Hormuz be reopened soon to ensure free and safe navigation for ships from Asia and all other nations.
She did not elaborate on Pezeshkian’s response but noted that the two leaders pledged to maintain closer communication.