«Համաս»-ը Եգիպտոսում կմասնակցի Գազայի հարցով հանդիպմանը. AFP
Արմատական «Համաս» շարժման պատվիրակությունը հունիսի 3-ին Եգիպտոսում կհանդիպի միջնորդների հետ՝ քննարկելու Գազայի փխրուն հրադադարի առաջխաղացման ուղիները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել են պաղեստինյան իսլամիստական շարժման պաշտոնյաները AFP լրատվական գործակալությանը։
«Եգիպտոսը հրավիրել է «Համաս»-ին մասնակցելու միջնորդների հետ չորեքշաբթի օրվա բանակցություններին... Դրանցում ներգրավված կլինեն նաև կատարցի և թուրք պաշտոնյաներ», - ասել է «Համաս»-ի պաշտոնյան, ով ցանկացել է անանուն մնալ։
«Միջնորդները ներկայացրել են գաղափարներ՝ նոր, վերանայված առաջարկ մշակելու համար, որը ընդունելի կլինի և՛ «Համաս»-ի, և՛ Իսրայելի համար», - հավելել է պաշտոնյան։
«Համաս»-ը և Իսրայելի զինվորականները միմյանց մեղադրել են հոկտեմբերից ուժի մեջ մտած հրադադարը խախտելու մեջ։
Հրադադարի երկրորդ փուլին անցումը, որի ընթացքում «Համաս»-ը պետք է զինաթափվեր, իսկ իսրայելական բանակն աստիճանական դուրս բերվեր, ամիսներ շարունակ կանգ է առել։
Պաշտոնյան ասել է, որ «Համաս»-ի պատվիրակությունը՝ գլխավոր բանակցող Խալիլ ալ-Հայյայի գլխավորությամբ, ինչպես նաև այլ պաղեստինյան խմբավորումների ներկայացուցիչներ, կժամանեն Կահիրե հունիսի 2-ից սկսած՝ Միջերկրածովյան Էլ-Ալամեյն քաղաքում կայանալիք բանակցությունների համար։

ХАМАС примет участие в переговорах по Газе в Египте - AFP
Делегация радикального движения ХАМАС встретится с посредниками в Египте 3 июня, чтобы обсудить пути продвижения хрупкого перемирия в Газе. Как передает Арменпресс, об этом AFP сообщили представители палестинского исламистского движения.
«Египет пригласил ХАМАС принять участие в переговорах с посредниками в среду… В них также примут участие представители Катара и Турции», — сообщил  представитель ХАМАС на условиях анонимности.
«Посредники представили идеи для разработки нового, пересмотренного предложения, которое было бы приемлемо как для ХАМАС, так и для Израиля», — добавил чиновник.
ХАМАС и израильские военные обвиняют друг друга в нарушении перемирия, вступившего в силу в октябре.
Переход ко второму этапу перемирия, в ходе которого ХАМАС должен был разоружиться, а израильская армия постепенно отступить, был приостановлен на несколько месяцев. Официальный представитель заявил, что делегация ХАМАС во главе с главным переговорщиком Халилом аль-Хайей, а также представители других палестинских фракций прибудут в Каир начиная со 2 июня для проведения переговоров в средиземноморском городе Эль-Аламейн.