Դատարանն արգելել է Քենեդիի կենտրոնին ավելացնել Թրամփի անունը
ԱՄՆ շրջանային դատարանի դատավոր Քրիստոֆեր Քուփերն անօրինական է համարել Քենեդիի կենտրոնը Թրամփ-Քենեդիի կենտրոն վերանվանելը՝ գտնելով, որ այն պետք է նվիրված լինի միմիայն ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջոն Քենեդիին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մայիսի 29-ին հայտնել է Politico-ն։
Դատավորը նաև չեղյալ է հայտարարել կենտրոնը վերանորոգման նպատակով երկու տարով փակելու որոշումը՝ նշելով, որ նման աշխատանքներ կարող են իրականացվել կենտրոնի ղեկավարության հետ խորհրդակցելուց հետո։
Դատավորն այս որոշումը կայացրել է՝ քննարկելով ԱՄՆ կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջոյս Բիթիի հայցը։ Վերջինս նախկինում ընդգրկված է եղել Քենեդիի կենտրոնի տնօրենների խորհրդի կազմում։ Բիթին նշել է, որ կենտրոնի փակման և վերանորոգման որոշումն ընդունելու քվեարկության ընթացքում իրեն զրկել են ձայնի իրավունքից։ Իսկ Քենեդիի կենտրոնի ներկայացուցիչ Ռոմա Դարավին հույս էր հայտնել, որ դատարանը վերաքննիչ բողոքը քննարկելիս հաշվի կառնի Թրամփի «պատմական ներդրումը» մշակութային կենտրոնում։
Սպիտակ տան և Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչները չեն արձագանքել լրագրողների հարցումներին։ Դատարանում Արդարադատության նախարարությունն ապացուցում էր, որ կենտրոնի վերանվանման որոշումը օրինական է, քանի որ դա ոչ պաշտոնական անվանում է։ Հատկանշական է, որ Թրամփի անունը կենտրոնի շենքի ճակատին ավելացվել էր դեռ 2025-ի դեկտեմբերին։
Ջոն Ֆ. Քենեդիի անվան կատարողական արվեստների կենտրոնը, որը նաև հայտնի է Քենեդիի կենտրոն անվամբ, գործում է 1971 թվականից։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2025 թվականին լուծարել էր կենտրոնի հոգաբարձուների խորհուրդը և նշանակել նոր անդամների, որոնք նրան ընտրել են նախագահ և քվեարկել են նրա անունը կենտրոնի անվանը ավելացնելու օգտին։
Թրամփը բազմիցս հայտարարել է, որ անձամբ հետաքրքրված է Քենեդիի կենտրոնի վերանվանմամբ։ Կենտրոնի աշխատակիցների հավաստմամբ՝ Թրամփն անմիջականորեն մասնակցել է համալիրի և պարահանդեսային դահլիճների վերաձևավորման նույնիսկ ամենափոքր մանրամասների քննարկմանը՝ աթոռների դիզայնից մինչև դեկորատիվ սյուների տեսքի ընտրությունը։

Суд запретил добавить Kennedy Center имя Трампа
Судья окружного суда США Кристофер Купер постановил, что переименование Kennedy Center в Центр Трампа-Кеннеди является незаконным, поскольку он должен быть посвящен исключительно бывшему президенту США Джону Ф. Кеннеди.
Как передает Арменпресс, об этом 29 мая сообщило Politico.
Судья также отменил решение о закрытии центра на реконструкцию на два года, отметив, что такие работы могут быть проведены после консультации с руководством центра.
Судья вынес это решение, рассматривая иск Джойс Битти, члена палаты представителей Конгресса США. Ранее она входила в совет директоров Центра Кеннеди. Битти отметила, что во время голосования по решению о закрытии и реконструкции центра она была лишена права голоса. Представитель Kennedy Center, Рома Дарави, выразила надежду, что суд примет во внимание «исторический вклад» Трампа в культурный центр при рассмотрении апелляции.
Представители Белого дома и Минюста не ответили на запросы журналистов. В суде Минюст доказывал, что решение переименовать центр было законным, поскольку это неофициальное название, при этом имя Трампа добавили на фасад здания еще в декабре-2025.
Центр исполнительских искусств имени Джона Ф. Кеннеди, также известный как Kennedy Center, функционирует с 1971 года. Президент США Дональд Трамп распустил попечительский совет центра в 2025 году и назначил новых членов, которые избрали его председателем и проголосовали за то, чтобы его имя было добавлено к названию центра.
Трамп неоднократно заявлял о своей личной заинтересованности в переименовании Kennedy Center. По словам сотрудников центра, Трамп принимал непосредственное участие в обсуждении даже мельчайших деталей комплекса и перепланировки бальных залов, от дизайна кресел до выбора формы декоративных колонн.