Զելենսկին հայտարարել է Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի նոր զանգվածային հարձակման նախապատրաստման մասին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Կիևը հետախուզական տվյալներ ունի Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ նոր զանգվածային հարձակման նախապատրաստման վերաբերյալ։
«Մենք հետախուզական ծառայություններից տեղեկություններ ունենք, որ Ռուսաստանը պատրաստվում է նոր զանգվածային հարվածի։ Կարևոր է, որ մեր բոլոր գործընկերները տեղյակ լինեն, թե ինչ է տեղի ունենում, և որ Ռուսաստանը շարունակում է ապավինել հրթիռներին և պատերազմի շարունակությանը, այլ ոչ թե դիվանագիտական քայլերին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գրել է Զելենսկին Տելեգրամի իր ալիքում։
Նրա խոսքով՝ դա առաջին հերթին նշանակում է, որ անհրաժեշտ է Ռուսաստանի նկատմամբ լրացուցիչ պատժամիջոցային ճնշում գործադրել, ինչպես նաև արագացնել գործընկերների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը հակաօդային պաշտպանության ոլորտում։
«Մեր գործընկերների հետ հակաօդային պաշտպանության վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը չի կարող ձգձգվել»,- ընդգծել է Ուկրաինայի նախագահը։

Зеленский заявил о подготовке новой массированной атаки России на Украину
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что Киев располагает разведывательными данными о подготовке Россией нового массированного удара против Украины.
«У нас есть информация от разведывательных служб о том, что Россия готовится к новому массированному удару. Важно, чтобы все наши партнеры были в курсе происходящего и знали, что Россия продолжает полагаться на ракеты и продолжение войны, а не на дипломатические шаги», — как передает «Арменпресс», написал Зеленский в своем телеграм-канале.
По его словам, это в первую очередь означает, что необходимо оказать дополнительное санкционное давление на Россию, а также ускорить реализацию договоренностей в сфере противовоздушной обороны, достигнутых с партнерами.
«Реализация договоренностей по противовоздушной обороне, достигнутых с нашими партнерами, не может затягиваться», — подчеркнул президент Украины.