Օմանը մտադիր չէ վճար վերցնել Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերից. ԱՄՆ ֆինանսների նախարար
Օմանը չի պատրաստվում վճար գանձել Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերից և ցանկանում է լավ հարաբերություններ պահպանել Միացյալ Նահանգների հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին մայիսի 28-ին Սպիտակ տանը կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը։
«Այս առավոտյան ես խոսեցի Օմանի դեսպանի հետ, և նա վստահեցրեց ինձ, որ իր երկիրը նեղուցով անցնելու համար վճար վերցնելու պլաններ չունի», - հայտարարել է ֆինանսների նախարարը։
Բեսենթի խոսքով՝ դեսպանն իրեն ասել է, որ Օմանը կցանկանար լավ հարաբերություններ պահպանել Միացյալ Նահանգների հետ:
Ֆինանսների նախարարն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն չի ընդունի մի համաձայնագիր, որի շրջանակում Իրանը կամ Օմանը կկարողանան վճար վերցնել Հորմուզի նեղուցով նավերի անցնելու համար։

Оман не намерен взимать плату с судов, проходящих через Ормузский пролив: министр финансов США
Оман не намерен взимать плату с судов, проходящих через Ормузский пролив, и хочет поддерживать хорошие отношения с Соединенными Штатами. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил министр финансов США Скотт Бессент на пресс-конференции в Белом доме 28 мая.
“Этим утром я поговорил с послом Омана, и он заверил меня, что у страны нет планов брать плату за проход через пролив”, — сказал министр финансов.
Бессент сообщил, что посол заверил, что Оман желает поддерживать хорошие отношения с Соединенными Штатами.
Министр финансов подчеркнул, что Соединенные Штаты не примут соглашение, согласно которому Иран или Оман смогут взимать плату за проход судов через Ормузский пролив.