Մենք զրոյից բանակ ենք ստեղծել. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ մայիսի 28-ին Հանրապետության հրապարակում կայանալիք զորահանդեսում կներկայացվի Հայաստանի կողմից  2022 թվականից հետո ձեռք բերված սպառազինությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կոտայքի մարզի Մեղրաձոր բնակավայրի բնակիչների հետ հանդիպման ընթացքում Փաշինյանը նշել է, որ զորահանդեսը լինելու է «հաշվետվություն-զորահանդես»։
«Այնքան բամբասեցին, թե բանակը քանդել ենք։ Մենք ոչ թե բանակը քանդել ենք, այլ իրենց բանակ կոչված ավերակը մի կողմ ենք դրել և զրոյից ստեղծել ենք բանակ։ Եկեք Հանրապետության հրապարակ և տեսեք այդ բանակը»,- ասել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ զորահանդեսում ներկայացվող զինտեխնիկայի շուրջ 90 տոկոսը ձեռք է բերվել 2022 թվականից հետո։
Փաշինյանը նշել է նաև, որ Հայաստանի բանակի հրետանու հիմնական միջոցներից համարվող Դ-30 հրետանային համակարգը Հայաստանը գործարանային արտադրության տարբերակով առաջին անգամ ստացել է 2023 թվականին։
«Առաջին օգտագործողը մենք ենք, գործարանից դուրս է եկել և եկել է Հայաստանի Հանրապետություն»,- ասել է նա։
Վարչապետը նաև անդրադարձել է նախկինում Հայաստանի սպառազինության վիճակին՝ նշելով, որ բանակի զինատեսակների մեծ մասը եղել է 1950-70-ականների արտադրության։
«Մեր բանակի զենքի 70 տոկոսը եղել է 70-ականների, 60-ականների, 50-ականների զենք»,- հայտարարել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումից հետո միջազգային շուկաներում Հայաստանի համար նոր հնարավորություններ են ստեղծվել զինտեխնիկայի ձեռքբերման հարցում։
«Երբ մենք ճանաչել ենք մեր հարևանների տարածքային ամբողջականությունը, մեր հարևաններն էլ մերը, զենքի շուկան մեզ համար բացվել է, որովհետև լեգիտիմ իրավունք է սեփական տարածքի անվտանգությունը և անձեռնմխելիությունը պաշտպանելը»,- ասել է Փաշինյանը։

Мы создали армию с нуля - Никол Пашинян
Премьер-министр Республики Армения, председатель правления партии «Гражданский договор» Никол Пашинян, находящийся в отпуске, заявил, что на военном параде, который состоится 28 мая на площади Республики, будет продемонстрировано вооружение, приобретенное Арменией после 2022 года.
Как сообщает Арменпресс, во время встречи с жителями поселка Меградзор Котайкской области в рамках предвыборной кампании Пашинян отметил, что военный парад будет «отчетным военным парадом».
«Они постоянно говорили, что мы разрушили армию. Мы не разрушили армию, а отложили в сторону ими разрушенную так называемую армию и создали армию с нуля. Приходите на площадь Республики и посмотрите на эту армию», — сказал премьер-министр.
По его словам, около 90 процентов военной техники, представленной на военном параде, было приобретено после 2022 года.
Пашинян также отметил, что Армения впервые получила артиллерийский комплекс Д-30, который считается одним из основных средств артиллерии армянской армии, в заводском варианте в 2023 году.
«Мы — первый пользователь, выйдя с завода, он прибыл в Республику Армения», — сказал Пашинян.
Премьер-министр также затронул вопрос о состоянии вооружений Армении в прошлом, отметив, что большая часть оружия армии была произведена в 1950-70-х годах.
«70 процентов оружия нашей армии было оружие 70-х, 60-х и 50-х годов», — сказал Пашинян.
По его словам, после того, как Армения и Азербайджан признали территориальную целостность друг друга, для Армении открылись новые возможности на международных рынках в плане приобретения военной техники.
«Когда мы признали территориальную целостность наших соседей, и наши соседи признали нашу, для нас открылся рынок оружия, потому что защита безопасности и неприкосновенности собственной территории является законным правом», — сказал Пашинян.