Ամերիկյան ուժերը հարվածել են իրանական նավակների և հրթիռային արձակման կայանքի
ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերը հարվածել են իրանական նավակների, որոնք փորձում էին ականներ տեղադրել, ինչպես նաև հրթիռների արձակման կայանքների։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Fox News-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարության խոսնակ կապիտան Թիմ Հոքինսին։
«ԱՄՆ ուժերն Իրանի հարավում իրականացրել են ինքնապաշտպանական հարվածներ՝ պաշտպանելու մեր ուժերն իրանական ուժերի ներկայացրած սպառնալիքներից։ Թիրախների թվում էին հրթիռների արձակման կայանքներ և իրանական նավակներ, որոնք փորձում էին ականներ տեղադրել: ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը շարունակում է պաշտպանել մեր ուժերին՝ միաժամանակ զսպվածություն ցուցաբերելով շարունակվող հրադադարի ընթացքում», - հայտնել է CENTCOM-ի խոսնակը։
ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը Fox News-ին հայտնել է, որ Հորմուզի նեղուցում ականներ տեղադրելիս նկատվել է իրանական երկու նավակ, բացի այդ, ուժերն արձագանքել են այն բանից հետո, երբ հրթիռային կայանքից թիրախավորվել են ԱՄՆ ռազմական ինքնաթիռները։ ԱՄՆ զինված ուժերը ոչնչացրել են Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի երկու նավակները, ինչպես նաև հարվածել Բանդար Աբբասում գտնվող «ցամաք-օդ» հրթիռային կայանքին։
«Սրանք պաշտպանական հարվածներ էին», - Fox News-ին ասել է պաշտոնյան:
Հարվածները չեն նշանակում, որ Իրանի հետ հրադադարն ավարտվել է, հայտնել է երկու այլ աղբյուր։
Մայիսի 25-ին Հորմուզի նեղուցի տարբեր շրջաններում պայթյուններ են լսվել, որոնից մեկը՝ Իրանի հարավում գտնվող Բանդար Աբբաս նավահանգստային քաղաքում։ Այլ պայթյուններ են գրանցվել Հորմուզի նեղուցի մերձակայքում գտնվող Սիրիկ և Ջասկ քաղաքների մոտակայքում: Պաշտոնյան հաստատել է, որ ԱՄՆ հարվածներն «առայժմ ավարտվել են»։

Силы США нанесли удары по иранским катерам и местам пуска ракет
ВВС США нанесли удары по иранским катерам, пытавшимся установить мины, а также по пусковым установкам ракет. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Fox News со ссылкой на представителя Центрального командования США, капитана первого ранга Тима Хокинса.
“Сегодня американские силы нанесли удары в порядке самообороны в южной части Ирана, чтобы защитить наши войска от угроз, исходящих от иранских сил. Цели включали места пуска ракет и иранские лодки, пытавшиеся установить мины. Центральное командование США продолжает защищать наши силы, проявляя сдержанность в условиях продолжающегося перемирия”, — заявил представитель CENTCOM.
Высокопоставленный американский чиновник сообщил Fox News, что в Ормузском проливе были замечены два иранских катера, устанавливающих мины, а также что войска ответили на удары после того, как пусковая установка поразила американские военные самолеты. Американские военные уничтожили два катера Корпуса стражей исламской революции и нанесли удар по зенитно-ракетному комплексу в Бендер-Аббасе.
“Это были оборонительные удары”, — заявил чиновник.
Удары не означают, что перемирие с Ираном закончилось, сообщили два других источника.
25 мая в различных частях Ормузского пролива были слышны взрывы, в том числе и в южном иранском портовом городе Бендер-Аббас. Другие взрывы также были слышны вблизи городов Сирик и Джаск, расположенных недалеко от Ормузского пролива. Официальный представитель подтвердил, что удары США на данный момент прекращены.