Գյումրին արժանի է ունենալու նորմալ քաղաքային կառավարում, և ունենալու է․ Ռուբինյան
Գյումրիում մայիսի 25-ին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական հանրահավաքը մեկնարկեց Հայաստանի Հանրապետության օրհներգով։ Բացման խոսքով հանդես եկավ կուսակցության հիմնադիր-անդամ, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ գյումրեցիներին հիշեցնելով, որ տարիներ առաջ հենց այդ` Վարդանանց հրապարակից է ազդարարվել Թավշյա հեղափոխության մեկնարկը։
«8 տարի առաջ էր, որ Նիկոլ Փաշինյանն այստեղից, հենց այս հրապարակից ազդարարեց թավշյա հեղափոխության սկիզբը։ Բայց կա մի պարադոքս․ մինչ օրս քաղաքային, տեղական ինքնակառավարման իմաստով հեղափոխությունը Գյումրի այդպես էլ չի հասել։ Այսօր մենք քայլում էինք Մուշ թաղամասով, 58 թաղամասով, և փողոցները կարծես ռմբակոծված լինեին, կարծես 1946 թիվը լիներ։ Մի կողմից մենք ափսոսում ենք և մեզ մեղավոր ենք զգում, որ Գյումրին այդպես էլ հեղափոխական կառավարում չունեցավ, բայց մյուս կողմից էլ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը երբեք Գյումրիում քաղաքային կառավարում չի ստանձել, որովհետև չի ստացել համապատասխան մանդատ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց Ռուբինյանը՝ կոչ անելով, որ հունիսի 7-ի ընտրություններին Գյուրին «Քաղաքացիական պայմանագրին» տա այդ մանդատը:
Ռուբեն Ռուբինյանը նկատեց՝ Գյուրին արժանի է ունենալու նորմալ քաղաքային կառավարում, և վստահեցրեց՝ Գյուրին այդ կառավարումն ունենալու է։
«Դա անելու համար անհրաժեշտ է մեկ բան․ ընտրություններ 2026-ին քվեարկել 16-ին», - հավելեց նա։
Մայիսի 8-ին մեկնարկել է Հայաստանում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը, որը կշարունակվի մինչև հունիսի 5-ը։
Ընտրություններին մասնակցելու համար գրանցվել է 19 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն ընտրություններին մասնակցում է 16 համարի ներքո՝ «Տե՛ր կանգնիր խաղաղությանը» կարգախոսով։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ԿԸՀ է ներկայացրել 283 թեկնածուից կազմված ընտրական ցուցակ, ինչպես նաև ազգային փոքրամասնությունների 10 թեկնածուից բաղկացած ցուցակ։ Կուսակցության վարչապետի թեկնածուն Նիկոլ Փաշինյանն է։

Гюмри достоин иметь нормальное городское управление, и оно у него будет: Рубинян
Предвыборный митинг партии «Гражданский договор» в Гюмри 25 мая стартовал с гимна Республики Армения. С приветственным словом выступил член-основатель и заместитель председателя правления партии Рубен Рубинян, напомнив жителям Гюмри, что много лет назад именно с этой площади Вардананц был объявлен старт Бархатной революции.
«Это было 8 лет назад, когда Никол Пашинян отсюда, именно с этой площади, провозгласил начало Бархатной революции. Но есть один парадокс: до сих пор в плане городского, местного самоуправления революция так и не дошла до Гюмри. Сегодня мы гуляли по кварталу Муш, кварталу 58, и улицы выглядели так, будто подверглись бомбежке, словно на дворе 1946 год. С одной стороны, мы сожалеем и чувствуем себя виноватыми за то, что в Гюмри так и не появилось революционного управления, но с другой стороны, партия «Гражданский договор» никогда не брала на себя управление городом в Гюмри, потому что не получала соответствующего мандата», — как передает Арменпресс, подчеркнул Рубинян, призвав Гюмри дать этот мандат «Гражданскому договору» на выборах 7 июня.
Рубен Рубинян отметил, что Гюмри достоин нормального городского управления, и заверил, что у города оно будет.
«Для этого необходимо одно: на выборах 2026 года проголосовать за номер 16», — добавил он.
Иран готов передать высокообогащенный уран Китаю, сообщили СМИ
Тегеран готов вывезти высокообогащенный уран со своей территории. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщает Al Arabiya.
"Иран требует передать его Китаю", — утверждает телеканал со ссылкой на неназванные высокопоставленные источники.
Госсекретарь США Марко Рубио заявил в понедельник, что у США есть хорошие шансы на временное соглашение с Ираном по ядерному вопросу. Ранее газета Washington Post сообщала, что рамочное соглашение Ирана и США, которое пока не утверждено иранской стороной, предусматривает отказ Тегерана от запасов высокообогащенного урана.
При этом иранский чиновник в комментарии газете уточнил, что речь идет не о финальном соглашении по ядерной тематике, а о временной договоренности перенести обсуждение этого вопроса на более поздний срок.