ԻՀՊԿ-ն հայտնել է, որ 1 օրում Հորմուզի նեղուցով 31 նավ է անցել
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) ռազմածովային ուժերը մայիսի 21-ին հայտարարել են, որ չնայած ամերիկյան շրջափակմանը՝ վերջին 24 ժամվա ընթացքում Հորմուզի նեղուցով 31 առևտրային նավ է անցել, այդ թվում՝ լցանավեր և բեռնարկղային նավեր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr լրատվական գործակալությունը:
Ըստ հայտարարության՝ նավերի անցումը համակարգվել է ԻՀՊԿ-ի ռազմածովային ուժերի կողմից: Նշվում է, որ չնայած ամերիկյան ուժերի «ագրեսիային» և նրանց կողմից Պարսից ծոցում «աննախադեպ անապահովության» ստեղծմանը՝ ԻՀՊԿ-ի ռազմածովային ուժերը ձգտել են «անվտանգ ուղի ապահովել նավերի անցման և համաշխարհային առևտրի շարունակության համար»:
Մայիսի 20-ին, ըստ Mehr-ի, Հորմուզի նեղուցի կառավարմամբ զբաղվող իրանական վարչությունը հայտարարել է, որ ջրային ուղով անցման համար պահանջվում է համակարգում և թույլտվություն:
Իր հերթին, մայիսի 21-ի հայտարարության մեջ ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը նշել է, որ Իրանի ծովային շրջափակումը շարունակվում է, և մայիսի 21-ի դրությամբ CENTCOM-ի կողմից վերաուղղորդվել է 94 առևտրային նավ, շարքից դուրս բերվել՝ 4 նավ:

КСИР сообщил, что за один день через Ормузский пролив прошло 31 судно
Военно-морские силы Корпуса стражей исламской революции (КСИР) 21 мая объявили, что, несмотря на блокаду со стороны США, за последние 24 часа через Ормузский пролив прошло 31 коммерческое судно, включая танкеры и контейнеровозы. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на информационное агентство Mehr.
Проход судов координировался военно-морскими силами КСИР. Отмечается, что, несмотря на “агрессию” американских сил и создание ими “беспрецедентной нестабильности” в Персидском заливе, военно-морские силы КСИР стремились “обеспечить безопасный проход судов и продолжение мировой торговли”.
20 мая, согласно Mehr, иранская администрация, ответственная за управление Ормузским проливом, объявила, что для прохода через этот водный путь требуется координация и разрешение.
В свою очередь, в заявлении от 21 мая Центральное командование США отметило, что военно-морская блокада Ирана продолжается, и по состоянию на 21 мая CENTCOM перенаправил 94 торговых судна и вывел из строя 4 судна, нарушивших блокаду.