«Սոֆիայի երաժշտական ​​շաբաթներ» փառատոնի կենտրոնում լինելու են Հայաստանը և Հունաստանը․ BTA
«Սոֆիայի երաժշտական ​​շաբաթներ» փառատոնի կազմակերպիչները հայտարարել են, որ այս տարի փառատոնը կներառի միջազգային ճանաչում ունեցող կատարողների, կլինեն համաշխարհային և բուլղարական պրեմիերաներ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Բուլղարիայի ազգային լրատվական գործակալությունը (BTA), այս մասին փառատոնի կազմակերպչական ասուլիսում հայտարարել է Բուլղարիայի մշակույթի նախարար Եվտիմ Միլոշևը։
Այս տարվա փառատոնի կենտրոնական երկրները լինելու են Հայաստանն ու Հունաստանը։
Սոֆիայի մշակույթի և զբոսաշրջության հարցերով փոխքաղաքապետ Իրինա Դակովան համոզմունք է հայտնել, որ նմանօրինակ մշակութային կամուրջները «կարևոր երկխոսություն են մեր միջազգային հարաբերությունների համար»։
Սոֆիայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի դիրիժոր մաեստրո Նայդեն Տոդորովը պարզաբանել է, որ փառատոնի ծրագրի համար ավանդույթ է ներառել հեղինակավոր միջազգային երաժիշտների ելույթները։
«Այս տարի աշխարհի տարբեր ծայրերից կրկին կայցելեն ֆենոմենալ կատարողներ», - ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ փառատոնի պատվավոր հյուրերից մեկը կլինի Բեռլինի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի դիրիժոր Կիրիլ Պետրենկոն։
«Սա այն համերգն է, որին մենք սպասել ենք 10 տարի»,- հավելել է մաեստրոն։
Ծրագրում ընդգրկված այլ միջազգային երաժիշտների թվում են շեփորահար Թինե Թինգ Հելսեթը, դաշնակահար Իվո Պոգորելիչը և դիրիժորներ Միշել Տաբաչնիկը և Քրիստոֆ Էշենբախը: Չինաստանի ազգային օպերան «Տուրանդոտ» օպերան կներկայացնի Մշակույթի ազգային պալատում՝ Ջակոմո Պուչինիի օպերայի պրեմիերայի 100-ամյակի կապակցությամբ:

В центре внимания фестиваля Sofia Music Weeks будут Армения и Греция - BTA
Организаторы фестиваля Sofia Music Weeks объявили, что в этом году в программе фестиваля примут участие всемирно известные исполнители, состоятся мировые и болгарские премьеры. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Болгарское национальное информационное агентство (ВТА), об этом заявил министр культуры Болгарии Евтим Милошев на организационной пресс-конференции фестиваля.
Странами, на которых будет сосредоточен фестиваль в этом году, станут Армения и Греция.
Заместитель мэра Софии по вопросам культуры и туризма Ирина Дакова выразила убеждение, что такие культурные мосты являются «важным диалогом для наших международных отношений».
Дирижер Софийского филармонического оркестра маэстро Найден Тодоров пояснил, что в программу фестиваля традиционно включаются выступления известных международных музыкантов.
«В этом году фестиваль снова посетят феноменальные исполнители со всего мира», — сказал он.
По его словам, одним из почетных гостей фестиваля станет дирижер Берлинского филармонического оркестра Кирилл Петренко.
«Это концерт, которого мы ждали 10 лет», — добавил маэстро.
В программе также примут участие другие международные музыканты: трубачка Тине Тинг Хелсет, пианист Иво Погорелич, а также дирижеры Мишель Табачник и Кристоф Эшенбах.
Национальная опера Китая в Национальном дворце культуры в ознаменование 100-летия премьеры оперы Джакомо Пуччини представит оперу «Турандот».