Շատ լավ հասկանում ենք, որ ԵԱՏՄ-ին ու ԵՄ-ին անդամակցությունն անհամատեղելի են. Արարատ Միրզոյան
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Լիտվայի ԱԳ նախարար Կեստուտիս Բուդրիսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Հայաստանը չի պատրաստվում լարվածություն մտցնել Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում» Մենք գործընկերներ ենք, որոնք կապված են բազմաթիվ կապերով և տրամադրված ենք առողջ քննարկման, առողջ միջավայրում այդ փոխշահավետ հարաբերությունները զարգացնելուն»,-ընդգծեց Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ խնդիրներ, ինչպես աշխարհում առկա մյուս բոլոր հարաբերությունների պարագայում, առկա են, սակայն անհրաժեշտ է կառուցողական քննարկումներով լուծումներ գտնել։
Միրզոյանը շեշտեց նաև երկկողմ հարաբերություններում ինքնուրույն որոշում կայացնելու միմյանց իրավունքին հարգանքով վերաբերվելը։
«Մենք շատ լավ հասկանում ենք և Ռուսաստանից չէ, որ մեզ պետք է ասեն, որ Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցությունն ու ԵՄ-ին անդամակցությունն անհամատեղելի են։ Հնարավոր չէ՝ մենք մնանք ԵԱՏՄ-ում և դառնանք ԵՄ անդամ։ Մենք մեր մոտարկումը ԵՄ-ի հետ շարունակելու ենք և, երբ կգա այն պահը, որ մենք պետք է որոշում կայացնենք՝ լինել այս կամ այն խմբի ընտանիքի անդամ, մենք այդ որոշումը կկայացնենք։ Այստեղ որևէ նորություն չկա և կրկին՝ դրսից չի, որ մեզ այս մասին պետք է ասեն»,-հավելեց նախարարը՝ շեշտելով, որ ՀՀ-ն հակված է բոլոր ուղղություններով դրական, առողջ, փոխադարձ հարգանքի ու շահերի վրա հիմնված համագործակցության շարունակման։
Վերջին շրջանում Ռուսաստանի տարբեր պաշտոնյաներ հայտարարում են, որ Հայաստանը պետք է ընտրություն կատարի Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրամիության միջև։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էլ Հայաստանի իշխանություններին առաջարկել էր այդ հարցով հանրաքվե անցկացնել։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ Հայաստանը չի պատրաստվում դուրս գալ Եվրասիական տնտեսական միությունից, քանի դեռ Եվրամիությանը մոտենալու գործընթացը և ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը միմյանց չեն խանգարում։

Armenia does not intend to create tensions in its relations with Russia, Foreign Minister Ararat Mirzoyan reiterated on Tuesday.
Speaking at a joint press conference with his Lithuanian counterpart Kęstutis Budrys, Mirzoyan stressed that Armenia and Russia remain partners linked by many ties and are committed to continuing constructive dialogue.
“Armenia does not intend to create tensions in its relations with Russia. We are partners connected by numerous ties and are committed to conducting healthy discussions and developing these mutually beneficial relations in a healthy environment,” Mirzoyan said.
According to him, as in all relations around the world, there are issues, but it is necessary to find solutions through constructive discussions.
Mirzoyan also emphasized the importance of respecting each other’s right to make independent decisions in bilateral relations.
“We fully understand, and it is not from Russia that we need to be told, that membership in the Eurasian Economic Union (EAEU) and membership in the EU are incompatible. It is impossible for us to remain in the EAEU and become an EU member at the same time. We will continue moving closer to the EU, and when the time comes for us to make a decision about belonging to one or another group, we will make that decision. There is nothing new here, and once again, this is not something we need to be told from outside,” the minister added, stressing that Armenia is inclined to continue positive, healthy cooperation in all directions based on mutual respect and interests.
Russian officials have recently stated that Armenia should choose between remaining a member of the Eurasian Economic Union and pursuing potential European Union membership. Russian President Vladimir Putin also suggested that the Armenian authorities hold a referendum on the issue.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has stated on several occasions that Armenia does not intend to leave the Eurasian Economic Union as long as the processes of European Union integration and EAEU membership do not conflict with each other.