Շատ լավ հասկանում ենք, որ ԵԱՏՄ-ին ու ԵՄ-ին անդամակցությունն անհամատեղելի են. Արարատ Միրզոյան
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Լիտվայի ԱԳ նախարար Կեստուտիս Բուդրիսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Հայաստանը չի պատրաստվում լարվածություն մտցնել Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում» Մենք գործընկերներ ենք, որոնք կապված են բազմաթիվ կապերով և տրամադրված ենք առողջ քննարկման, առողջ միջավայրում այդ փոխշահավետ հարաբերությունները զարգացնելուն»,-ընդգծեց Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ խնդիրներ, ինչպես աշխարհում առկա մյուս բոլոր հարաբերությունների պարագայում, առկա են, սակայն անհրաժեշտ է կառուցողական քննարկումներով լուծումներ գտնել։
Միրզոյանը շեշտեց նաև երկկողմ հարաբերություններում ինքնուրույն որոշում կայացնելու միմյանց իրավունքին հարգանքով վերաբերվելը։
«Մենք շատ լավ հասկանում ենք և Ռուսաստանից չէ, որ մեզ պետք է ասեն, որ Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցությունն ու ԵՄ-ին անդամակցությունն անհամատեղելի են։ Հնարավոր չէ՝ մենք մնանք ԵԱՏՄ-ում և դառնանք ԵՄ անդամ։ Մենք մեր մոտարկումը ԵՄ-ի հետ շարունակելու ենք և, երբ կգա այն պահը, որ մենք պետք է որոշում կայացնենք՝ լինել այս կամ այն խմբի ընտանիքի անդամ, մենք այդ որոշումը կկայացնենք։ Այստեղ որևէ նորություն չկա և կրկին՝ դրսից չի, որ մեզ այս մասին պետք է ասեն»,-հավելեց նախարարը՝ շեշտելով, որ ՀՀ-ն հակված է բոլոր ուղղություններով դրական, առողջ, փոխադարձ հարգանքի ու շահերի վրա հիմնված համագործակցության շարունակման։
Վերջին շրջանում Ռուսաստանի տարբեր պաշտոնյաներ հայտարարում են, որ Հայաստանը պետք է ընտրություն կատարի Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրամիության միջև։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էլ Հայաստանի իշխանություններին առաջարկել էր այդ հարցով հանրաքվե անցկացնել։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ Հայաստանը չի պատրաստվում դուրս գալ Եվրասիական տնտեսական միությունից, քանի դեռ Եվրամիությանը մոտենալու գործընթացը և ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը միմյանց չեն խանգարում։

Мы прекрасно понимаем, что членство в ЕАЭС и членство в ЕС несовместимы – глава МИД Армении
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Литвы Кестутисом Будрисом.
«Армения не собирается создавать напряженность в отношениях с Россией. Мы партнеры, связанные многочисленными связями, и мы настроены на конструктивный диалог, на развитие этих взаимовыгодных отношений в здоровой обстановке», — подчеркнул Мирзоян.
По его словам, проблемы, как и во всех других отношениях в мире, существуют, но необходимо находить решения путем конструктивных дискуссий.
Мирзоян также подчеркнул необходимость уважения права друг друга на принятие самостоятельных решений в двусторонних отношениях.
«Мы прекрасно понимаем, и не России следует нам говорить, что членство в Евразийском экономическом союзе и членство в ЕС несовместимы. Невозможно оставаться в ЕАЭС и одновременно быть членом ЕС. Мы продолжим сближение с ЕС, и когда придёт время принимать решение о присоединении к семье той или иной группы стран, мы примем это решение. Здесь нет ничего нового, и опять же, не извне нам должны об этом говорить», — добавил министр, подчеркнув, что Армения склонна к продолжению позитивного, здорового, взаимоуважительного и выгодного сотрудничества во всех направлениях.
Недавно различные российские чиновники заявляли, что Армения должна сделать выбор между Евразийским экономическим союзом и Европейским союзом. Президент РФ Владимир Путин также предложил армянским властям провести референдум по этому вопросу.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян неоднократно заявлял, что Армения не собирается выходить из Евразийского экономического союза до тех пор, пока процесс сближения с ЕС и членство в ЕАЭС не будут мешать друг другу.