Ռեֆորմիստների կուսակցությունը խոստանում է նոր որակ բերել քաղաքական մշակույթ
Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին քարոզարշավին մայիսի 18-ին Ռեֆորմիստների կուսակցության մի քանի ներկայացուցիչ մեկնել է Աշտարակ՝ ընտրողների հետ հանդիպում-քննարկումների։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կուսակցության ներկայացուցիչ Վահան Բաբայանը մեկնելու ճանապարհին տեսանյութի միջոցով անդրադարձել է մի շարք հարցերի՝ նշելով, որ իրենց ընտրվելու պարագայում նոր որակ կբերեն քաղաքական մշակույթ։
«Հաճախ է խոսվում կուսակցությունների անցնելու, չանցնելու, փոշիացնելու մասին։ Որևէ մեկը չի կարող երաշխավորել, որ ապագա խորհրդարանում լինելու են երեք կամ չորս կուսակցություն։ Բոլոր հիմնական փորձագետները, հարցումները և տեղեկատվական հոսքերը մարդկանց տրամադրում են, որ ընտրական գործընթացներում  շանս ունի անցնելու մի քանի ուժ։  Սա չի համապատասխանում իրականությանը։ Մարդկանց հիսուն տոկոսը չգիտի, թե ում է ընտրելու»,-նշել է նա։
Բաբայանը կարծում է՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր»,  «Ուժեղ Հայաստան», կուսակցությունները, «Հայաստան դաշինք»-ը ունեն հստակ ընտրազանգված, իսկ մյուս կուսակցությունները կարող են ստանալ այդ չկողմնորոշված մարդկանց ձայները։
«Մեր խնդիրն է այս 20 օրվա ընթացքում ծանոթացնել մեր ծրագրերին, վարչապետի մեր թեկնածուի հետ, որովհետև մեր թեկնածուն տարբերվում է  բոլորից իր հավասարակշռված պահվածքով, կիրթ և համեստ լինելով, իր հայրենիքին մատուցած  աշխատանքով։ Մենք մեր պրոֆեսիոնալ թիմով կարող ենք նոր որակ բերել քաղաքական մշակույթ, բանավեճի որակ բերել քաղաքացիական մշակույթ, կարող ենք զբաղվել օրենսդրական փոփոխություններով, ռեֆորմներով, որպեսզի մեր երկիրը բարեփոխվի։ Մեր խնդիրը մեր երկրում կատարվելիք դրական փոփոխություններն են։ Ընտրվելու դեպքում մենք այդ դրական փոփոխությունները կբերենք Ազգային ժողով, դրանք օրենքի ուժ կստանան, և դրա արդյունքը կտեսնեք»,-հավաստիացրել է Վահան Բաբայանը։
Ռեֆորմիստների կուսակցությունը ընտրություններին մասնակցում է «Անվտանգություն և զարգացում» կարգախոսով և 1 համարի ներքո։ Կուսակցությունը ԿԸՀ է ներկայացրել 83 թեկնածուից բաղկացած ընտրական ցուցակ։ Կուսակցության վարչապետի թեկնածուն պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն է։

Партия реформистов обещает привнести новое качество в политическую культуру
В рамках предвыборной кампании несколько представителей Партии реформистов 18 мая отправились в Аштарак для проведения встреч и обсуждений с избирателями.
Как сообщает Арменпресс, представитель партии Ваан Бабаян по пути в город записал видеообращение, в котором затронул ряд вопросов, отметив, что в случае их избрания они привнесут новое качество в политическую культуру.
«Часто говорят о том, пройдут партии в парламент или нет, а также о распылении голосов. Никто не может гарантировать, что в будущем парламенте будут три или четыре партии. Все основные эксперты, опросы и информационные потоки внушают людям, что шансы пройти в ходе избирательных процессов есть лишь у нескольких сил. Это не соответствует действительности. Пятьдесят процентов людей не знают, за кого голосовать», — отметил он.
Бабаян считает, что партии «Гражданский договор», «Сильная Армения» и блок «Армения» имеют четкий электорат, а остальные партии могут получить голоса этих неопределившихся людей.
«Наша задача в течение этих 20 дней — ознакомить с нашими программами, с нашим кандидатом в премьер-министры, потому что наш кандидат отличается от всех своим взвешенным поведением, образованностью и скромностью, а также трудом, проделанным на благо своей родины. Мы со своей профессиональной командой можем привнести новое качество в политическую культуру, повысить качество дебатов в гражданской культуре, можем заниматься законодательными изменениями, реформами, чтобы наша страна преобразилась к лучшему.
Наша задача — это позитивные изменения, которые должны произойти в нашей стране. В случае избрания мы перенесем эти позитивные изменения в Национальное Собрание, они обретут силу закона, и вы увидите результат этого», — заверил Ваан Бабаян.