Փաշինյանը քաղաքացիներին ներկայացրեց սահմանազատման և փախստականների վերաբերյալ ՀՀ սկզբունքները
Ազգային ժողովի 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրության քարոզարշավի ընթացքում արձակուրդում գտնվող վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակը գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ սահմանազատման և փախստականների վերաբերյալ հարցերում կառավարության սկզբունքները։
Քաղաքացիներից մեկը Փաշինյանից հետաքրքրվեց այսպես կոչված «անկլավների» հարցով։
«Մենք ինքներս ունենք խնդիր՝ Արծվաշենը ՀՀ ինքնիշխան տարածք է, և մենք չենք կարող հրաժարվել, չենք կարող ասել Արծվաշենը չկա։ Սահմանազատման արդյունքում մենք լուծումներ պետք է գտնենք, թե ինչ ենք անելու։ Կոնֆլիկտը հաղթահարված է, հիմա մենք սահմանազատման արդյունքում պետք է վերջին հետևանքները լուծենք։ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը նույն սկզբունքով ճանաչել ենք, ինչ սկզբունքով իրենք են մեր տարածքային ամբողջականությունը ճանաչել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև փախստականների վերադարձի վերաբերյալ քաղաքացու հարցերին։
«Ինչքան մենք ասում ենք Բաքվի փախստականներ, Ղարաբաղի, Սումգայիթի, Նախիջևանի և այլն... ռազմավարական գործարքի էությունը սա է՝ երկու երկրները կենտրոնանում են իրենց միջազգայնորեն ճանաչված տարածքների վրա, Ղարաբաղի ժողովուրդը տնավորվում է այստեղ, մյուս մեր փախստական եղբայրներն ու քույրերը տնավորվում են այստեղ, ու կենտրոնանում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում, պանդուխտի, գաղթականի տրամաբանությունն ու էջերը փակում ենք։ Նույնն էլ վերաբերում է Ադրբեջանին»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян представил гражданам принципы Республики Армения относительно делимитации границ и беженцев
Находящийся в отпуске премьер-министр Республики Армения, кандидат в премьер-министры от партии «Гражданский договор» Никол Пашинян затронул принципы правительства в отношении демаркации границ и вопросов беженцев.
Один из граждан задал Пашиняну вопрос о так называемых «анклавах».
«У нас самих есть проблема: Арцвашен — суверенная территория Республики Армения, и мы не можем отказаться, не можем сказать, что Арцвашена не существует. В результате делимитации мы должны найти решения о том, что нам делать. Конфликт преодолен, теперь мы должны разрешить последствия в результате делимитации. Мы признали территориальную целостность Азербайджана по тому же принципу, по которому они признали нашу территориальную целостность», — как передает Арменпресс, сказал Пашинян.
Никол Пашинян также ответил на вопросы граждан относительно возвращения беженцев.
«Сколько бы мы ни говорили о беженцах из Баку, Карабаха, Сумгаита, Нахиджевана и так далее, суть стратегического соглашения такова: обе страны сосредотачиваются на своих международно признанных территориях, здесь расселяются жители Карабаха, здесь расселяются наши другие братья и сестры — беженцы, а мы сосредотачиваемся на Республике Армения, закрывая логику беженства и беженцев. То же самое относится и к Азербайджану», — отметил Никол Пашинян.