Մեղրին դարձել է համաշխարհային կենտրոն. Փաշինյանն անդրադարձել է TRIPP-ին և ՀՀ արտաքին քաղաքականությանը
Հայաստանում նախատեսվող TRIPP նախագծի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունից հետո Մեղրի քաղաքը վերածվել է տարածաշրջանային և համաշխարհային կենտրոնի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանում նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում հայտարարեց արձակուրդում գտնվող ՀՀ վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ինչ-որ ժամանակ կար, որ ասում էինք Մեղրի, տագնապալի ալիքներ էին առաջանում։ Մեղրին այսօր վերածվել է տարածաշրջանային, համաշխարհային կենտրոնի։ Աշխարհի թոփ լիդերներն այսօր մտածում են, որ Մեղրիում տեղի է ունենում շրջադարձային իրադարձություն։ Աշխարհի ղեկավարներն ինձ հետ հաղորդակցվում են հետևյալ հարցով՝ իսկ մենք ո՞նց կարող ենք մասնակցել, որովհետև հասկանում են, որ բան է տեղի ունենում, որն ունի շրջադարձային նշանակություն, որը հյուսիս-հարավ, արևելք-արևմուտք հաղորդակցությունների համար ունենալու է շրջադարձային նշանակություն»,- ասաց Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ փոխվել է նաև Հայաստանի Հանրապետության աշխարհագրական դիրքը։
«Հայաստանը նույն կոորդինատների վրա է, որ եղել է վերջին հարյուր տարում, բայց մեր ընկալումը միշտ եղել է այն, որ ՀՀ աշխարհագրական դիրքը խայտառակ վատ է, բայց տեղի է ունենում ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովը՝ առաջինը պատմության մեջ, և ԵՄ հանձնաժողովի նախագահն ինձ հետ հանդիպումը սկսում է հետևյալ նախադասությամբ՝ ՀՀ-ն նստած է արևելք-արևմուտք ամենակարճ ճանապարհի վրա»,- նշեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Մեղրիում շուրջ 50 տոկոսով բարձրացել են նաև անշարժ գույքի գները, իսկ Տավուշի մարզի սահմանազատված և սահմանագծված Կիրանց գյուղում շուրջ 50 նոր տուն է կառուցվում։
«Այսօրվա Կիրանցը և 2023թ․ Կիրանցը կիլոմետրերով իրարից հեռու են, Կիրանցը անվտանգ, զարգացած է, քան երբևէ։ Կիրանցում եղել է մոտ 100 տուն, այսօր Կիրանցում շուրջ 50 տուն է կառուցվում։ 3400-ից ավելի սահմանամերձ բնակավայրում կառուցվում են տներ, նոր թաղամասեր։ Տարբեր բնակավայրերում հայտնվում են նոր թաղամասեր պետական աջակցությամբ, որոնց ժողովուրդն ասում է «Նիկոլի թաղ»»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Мегри стал мировым центром. Пашинян затронул тему ТРИПП и внешней политики РА
После достижения соглашения по проекту ТРИПП, запланированному в Армении, город Мегри превратился в региональный и мировой центр.
Как передает Арменпресс, об этом заявил находящийся в отпуске премьер-министр Республики Армения, кандидат в премьер-министры от партии «Гражданский договор» Никол Пашинян во время предвыборной кампании в  административном районе Еревана Кентрон.
«Было время, когда мы говорили о Мегри, возникали тревожные волны. Сегодня Мегри превратился в региональный, глобальный центр. Сегодня ведущие мировые лидеры считают, что в Мегри происходит поворотный момент. Мировые лидеры обращаются ко мне с вопросом: как мы можем принять участие, потому что они понимают, что происходит нечто, что станет поворотным моментом для коммуникаций Север-Юг, Восток-Запад», — сказал Пашинян.
Никол Пашинян подчеркнул: географическое положение Республики Армения также изменилось.
«Армения находится на тех же координатах, что и последние сто лет, но у нас всегда было ощущение, что географическое положение Армении позорно плохое, однако проходит первый в истории саммит Армения-ЕС, и председатель Еврокомиссии начинает со мной встречу со следующей фразой: Армения находится на кратчайшем маршруте восток-запад», — отметил Пашинян.
По его словам, цены на недвижимость в Мегри также выросли примерно на 50 процентов, и в размежеванном и размежеванном селе Киранц Тавушской области строится около 50 новых домов.
«Сегодняшний Киранц и Киранц  2023 года далеки друг от друга на многие километры, Киранц безопасен и развит более, чем когда-либо. Раньше в Киранце было около 100 домов, сегодня строится около 50. Дома и новые районы строятся более чем в 3400 приграничных поселках. В различных поселках при государственной поддержке появляются новые районы, которые люди называют ‘районом Никола’», — сказал Никол Пашинян.