Սևանի կողքին ապրող մարդիկ աղքատ լինելու իրավունք չունեն. «Ուժեղ Հայաստան»-ի խոստումները Գեղարքունիքում
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչները Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական քարոզարշավի շրջանակներում մայիսի 15-ին եղել են Գեղարքունիքի մարզի Սևան քաղաքում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սևանում քաղաքացիների հետ հանդիպման ժամանակ ելույթ է ունեցել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ, նախընտրական ցուցակը գլխավորող Նարեկ Կարապետյանը։
Նա հայտարարել է, որ Սևանա լճի կողքին ապրող մարդիկ աղքատ ապրելու իրավունք չունեն։ «Այս ռեսուրսը, որ Աստված մեզ տվել է, պետք է օգտագործենք, որպեսզի մարդիկ այս տարածաշրջանում կարողանան լավ ապրել»,- ասել է Կարապետյանը։
Նա նշել է, որ պետություն կառավարելը մենակ փող ծախսելը չի, բյուջեն ծախսելը չի, «դա նաև վարժ լինելու մասին է», պետք է իմանալ, թե ինչպես պայմանավորվել, ինչպես գործարարներին բերել Հայաստան ու տեղում զարգացնել տնտեսությունը։
Նարեկ Կարապետյանը նաև խոսել է ուսուցիչների աշխատավարձերի թեմայից՝ նշելով, որ իրենց քաղաքական ուժի հաջողության դեպքում հենց առաջին տարվանից սկսած՝ ուսուցիչների աշխատավարձերն ամեն տարի 25 տոկոսով կբարձրանան այնքան ժամանակ, մինչև նրանց աշխատավարձը 2.5 անգամ բարձր կլինի։
«5 տարվա ընթացքում ամեն տարի ուսուցիչների, ինչպես նաև բժիշկների աշխատավարձերը 25 տոկոսով կաճեն։ Այս միջոցները մեր բյուջեն ունի, այդ միջոցներն ուղղվում են պարգևավճարներին, մենք սա պետք է ուղղենք ամենախոցելի, բայց ամենակարևոր խմբերին. ուսուցիչներին, որոնք դաստիարակում են մեր հասարակությանը և բժշկական աշխատողներին, որոնք պահպանում են մեր առողջությունը»,- ասել է Կարապետյանը։
Չնայած դրան՝ կուսակցության ներկայացուցիչները շարունակում են պնդել, որ իրենց վարչապետի թեկնածուն Սամվել Կարապետյանն է։ Սամվել Կարապետյանն այս պահին տնային կալանքի տակ է՝ իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչերի համար հարուցված քրեական վարույթի շրջանակներում։

Люди, живущие рядом с озером Севан, не имеют права жить бедно: Нарек Карапетян
Представители партии «Сильная Армения» в рамках предвыборной кампании 15 мая посетили город Севан Гегаркуникской области.
Как передает Арменпресс, в ходе встречи с гражданами в Севане выступил член политического совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян, возглавляющий предвыборный список.
Он заявил, что люди, живущие рядом с озером Севан, не имеют права жить бедно.
«Этот ресурс, который дал нам Бог, мы должны использовать для того, чтобы люди в этом регионе могли жить хорошо», — сказал Карапетян.
Он отметил, что управление государством — это не только трата денег и расходование бюджета, «это также умение быть гибким», нужно знать, как договариваться, как привлекать бизнесменов в Армению и развивать экономику на месте.
Нарек Карапетян также коснулся темы зарплат учителей, отметив, что в случае успеха их политической силы, начиная с первого же года зарплаты учителей будут ежегодно повышаться на 25 процентов до тех пор, пока их заработная плата не увеличится в 2,5 раза.
«В течение 5 лет ежегодно зарплаты учителей, а также врачей будут расти на 25 процентов. Эти средства есть в нашем бюджете, эти средства сейчас направляются на премиальные выплаты, мы должны перенаправить их самым уязвимым, но самым важным группам: учителям, которые воспитывают наше общество, и медицинским работникам, которые берегут наше здоровье», — сказал Карапетян.