«Հայաստան» դաշինքը նախընտրական քարոզչության շրջանակում այցելել է Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջան
«Հայաստան» դաշինքի անդամները՝ նախընտրական ցուցակը գլխավորող Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, նախընտրական քարոզարշավի 7-րդ օրն այցելել են Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջան։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Աջափնյակի բնակիչների հետ հանդիպմանը Ռոբերտ Քոչարյանը, ներկայացնելով դաշինքի տեսակետները, աշխարհագրորեն անհնար է համարել տեսանելի ապագայում Հարավային Կովկասի ընդգրկումը Եվրոպական Միությունում։
«Տեսանելի ապագայում դա հնարավոր չէ։ Հնարավոր է՝ եթե Թուրքիան դառնա, Վրաստանը դառնա (խմբ․-ԵՄ անդամ), դրանից հետո էլ մի 20 տարի, 25 տարի հերթում կանգնես՝ եթե մինչ այդ Եվրամիությունն այս տեսակով դեռ պահպանվի։ Սա է իրականությունը»,-համոզմունք է հայտնել Քոչարյանը՝ անհեռանկարային համարելով ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցելը։
Փոխարենը, ըստ Քոչարյանի, հնարավոր է Հայաստանը դարձնել եվրոպական երկիր՝ իր արժեքային համակարգով, բարեկեցությամբ, տնտեսական զարգացվածությամբ ու ազատություններով։
Նա անդրադարձել նաև Երևանի խնդիրներին, մասնավորապես՝ անվերահսկելի համարելով մայրաքաղաքի բնակչության աճը։
Քոչարյանի կարծիքով՝ այդ աճին զուգահեռ պետք է կառուցվեն համապատասխան ենթակառուցվածքներ՝ ճանապարհ, մետրոյի կայարան և այլն, քանի որ, հակառակ դեպքում, նրա գնահատմամբ, Երևանը ապրելու համար անտանելի կլինի։
Այնուհետև՝ «Հայաստան» դաշինքի նախընտրական ցուցակը գլխավորող թեկնածուն պատասխանել է տարբեր ոլորտների, ինչպես նաև նրա ղեկավարած քաղաքական ուժի նախընտրական ծրագրին վերաբերող հարցերի։

Члены блока «Армения» посетили административный район Ачапняк города Еревана
Члены блока «Армения» во главе с Робертом Кочаряном, возглавляющим предвыборный список, на 7-й день предвыборной агитации посетили административный район Ачапняк города Еревана.
Как передает Арменпресс, на встрече с жителями Ачапняка Роберт Кочарян, представляя взгляды блока, посчитал географически невозможным вхождение Южного Кавказа в Европейский Союз в обозримом будущем.
«В обозримом будущем это невозможно. Возможно, если Турция станет, Грузия станет (членом ЕС — прим. ред.), и после этого ты еще лет 20–25 постоишь в очереди — если до этого Евросоюз еще сохранится в таком виде. Такова реальность», — выразил убеждение Кочарян, посчитав членство Армении в ЕС бесперспективным.
Вместо этого, по мнению Кочаряна, возможно сделать Армению европейской страной по ее системе ценностей, благосостоянию, экономическому развитию и свободам.
Он также затронул проблемы Еревана, в частности, назвав неконтролируемым рост населения столицы.
По мнению Кочаряна, параллельно с этим ростом должна строиться соответствующая инфраструктура — дороги, станции метро и прочее, поскольку в противном случае, по его оценке, Ереван станет невыносимым для жизни.
Затем Роберт Кочарян ответил на вопросы, касающиеся различных сфер, а также предвыборной программы возглавляемой им политической силы.