Գագիկ Ծառուկյանի կարծիքով՝ մարզպետները պետք է ընտրովի լինեն
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի համոզմամբ՝ մարզպետները պետք է լինեն ոչ թե նշանակված, այլ՝ ընտրովի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարել է մայիսի 14-ին Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան համայնքի բնակիչների հետ նախընտրական հանդիպմանը։
«Մարզպետը պետք է ընտրովի լինի։ Ժողովուրդը պետք է տեսած լինի, որ այդ մարդը կազմակերպող է, մտահոգ է, հասկանում է ու մարդու մատից փուշ է հանում»,-նշել է Ծառուկյանը։
Բացի այդ, նա առաջնահերթություն է համարել գյուղատնտեսության նախարարության վերականգնումը, որպեսզի գյուղատնտեսներն իրենց խնդիրների լուծման համար դիմելու տեղ ունենան, ինչպես նաև այդ գերատեսչության կողմից նախապես պլանավորվի ու սեզոնային աշխատանքների շրջանակներում համապատասխան աջակցություն ցուցաբերվի։
Նախընտրական նախաձեռնությանը միացել են նաև «Մայր Հայաստան» և «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցությունները։

Tsarukyan calls for elected governors and restoration of agriculture ministry
Prosperous Armenia party leader and business magnate Gagik Tsarukyan has called for a shift toward elected regional governance, arguing that governors should be chosen by the public rather than appointed.
Speaking at a campaign event in Noyemberyan, Tavush, ahead of the upcoming June 7 parliamentary elections, Tsarukyan also emphasized the need to restore Armenia’s Ministry of Agriculture.
“The governor should be elected. The people should see that this person is an organizer, is concerned, understands things, and is someone who [goes the extra mile],” Tsarukyan said.
Speaking about the restoration of the Ministry of Agriculture, he said the move would ensure that farmers have a place to turn to for solving their problems, and that the ministry would also plan in advance and provide appropriate support within the framework of seasonal work.
Tsarukyan is Prosperous Armenia’s candidate for prime minister in the parliamentary elections.
The current Ministry of Economy of Armenia also carries out the functions of the former Ministry of Agriculture following their merger in 2019.