Ռեֆորմիստների կուսակցությունն այս պահին բացառում է կոալիցիան որևէ քաղաքական ուժի հետ
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու հայտ ներկայացրած Ռեֆորմիստների կուսակցությունն այս պահի դրությամբ բացառում է կոալիցիան որևէ քաղաքական ուժի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում մայիսի 14-ին կազմակերպված  մամուլի ասուլիսի ընթացքում այդ մասին ասել է Ռեֆորմիստների կուսակցության նախագահ Վահան Բաբայանը։
«Մենք այս պահի դրությամբ բացառում ենք կոալիցիան որևէ քաղաքական ուժի հետ»,- հայտարարել է Բաբայանը։
Կուսակցության վարչապետի թեկնածու, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն էլ հիշեցրել է, որ քարոզարշավի շրջանակում եղել են Երևանի Կենտրոն, Քանաքեռ-Զեյթուն, Շենգավիթ վարչական շրջաններում և նախատեսում են այցելել  նաև մարզեր։
Նա նշել է, որ հանդիպումների ընթացքում քաղաքացիների հիմնական հարցադրումները վերաբերում են անվտանգությանը։ Իրենց կուսակցության կարգախոսը ևս անդրադառնում է անվտանգությանն ու զարգացմանը։ Մյուս հարցը, որի շուրջ քաղաքացիները հարցեր են բարձրացնում,  սոցիալական խնդիրներն են։
«ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել 65 տարեկանից բարձր մարդկանց անվճար բուժօգնություն տրամադրելու վերաբերյալ։ Դա շատ դրական է, քանի որ կան ոլորտներ, որոնք ապահովում են պետության կայունությունն ու  զարգացումը՝  բանակը, առողջապահությունն ու կրթությունը։ Երբ ունես առողջ քաղաքացի, շահում ես տնտեսապես։ Ամենակարևորը՝ պետք է ունենալ պատրաստված, կրթված, գրագետ երիտասարդություն, որը պետք է կառուցի մեր ապագան»,-ասել է Հարությունյանը։
Ըստ նրա՝ անվճար բուժօգնությունը դրական քայլ է, բայց հանգեցրել է  այլ խնդիրների։ «Բազմիցս լսել եմ, որ ժամը 06։00-ին հերթ են պահում, գալիս են այդ հիվանդանոց, բժիշկները չեն դիմանում ծանրաբեռնվածությանը։ Այսինքն՝ էլի խնդիր է առաջացել, որը լուծում է պահանջում, ինչի համար էլ հարկավոր են համապատասխան ռեսուրսներ»,-շեշտեց Վաղարշակ Հարությունյանը՝ նկատելով, որ բժիշկների թիվը քիչ է՝ դիմողների աճող հոսքը սպասարկելու համար, իսկ աշխատանքը շատացել է:
Խոսելով անվտանգության մասին՝ նա բացասական դրսևորում համարեց հասարակության պառակտվածությունը տարբեր ուղղություններով։ Ըստ Հարությունյանի՝ եթե ունես նման հասարակություն, չես կարող ոչ ներքին հարց լուծել,  ոչ էլ արտաքին։
Ռեֆորմիստների կուսակցությունն ընտրություններին մասնակցում է «Անվտանգություն և զարգացում» կարգախոսով՝ 1 համարի քվեաթերթիկի ներքո։ Կուսակցությունը ԿԸՀ է ներկայացրել 83 թեկնածուից բաղկացած ընտրական ցուցակ։ Կուսակցության վարչապետի թեկնածուն պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն է։

Партия реформистов в настоящее время исключает коалицию с какой-либо политической силой
Партия реформистов, подавшая заявку на участие в парламентских выборах в Армении, которые состоятся 7 июня, в настоящее время исключает коалицию с какой-либо политической силой.
Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 14 мая в рамках предвыборной кампании заявил председатель Партии реформистов Вааан Бабаян.
«В настоящее время мы исключаем коалицию с какой-либо политической силой», — заявил Бабаян.
Кандидат от партии на пост премьер-министра, бывший министр обороны РА Вагаршак Арутюнян также напомнил, что в рамках кампании они посетили административные районы Еревана Кентрон, Канакер-Зейтун, Шенгавит и планируют посетить и другие регионы.
Он отметил, что основные вопросы, поднятые гражданами во время встреч, касаются безопасности. Лозунг их партии также затрагивает вопросы безопасности и развития. Еще один вопрос, который поднимают граждане, — это социальные проблемы.
«Правительство РА приняло решение предоставлять бесплатную медицинскую помощь людям старше 65 лет. Это очень позитивно, потому что есть сектора, обеспечивающие стабильность и развитие государства: армия, здравоохранение и образование. Наличие здоровых граждан обеспечивает экономическую выгоду. Самое важное — это иметь подготовленную, образованную и грамотную молодежь, которая должна строить наше будущее», — сказал Арутюнян.
По его словам, бесплатная медицинская помощь — это позитивный шаг, но он привел к другим проблемам. «Я много раз слышал, что в 6:00 они стоят в очереди, приходят в больницу, а врачи не справляются с нагрузкой. Другими словами, возникла еще одна проблема, требующая решения, поэтому необходимы соответствующие ресурсы», — подчеркнул Вагаршак Арутюнян, отметив, что количество врачей невелико для обслуживания растущего потока пациентов, и рабочая нагрузка увеличилась.
Говоря о безопасности, он назвал разделение общества на разные направления негативным проявлением. По словам Арутюняна, если у вас такое общество, вы не сможете решить ни внутренние, ни внешние проблемы.
8 мая началась предвыборная кампания к парламентским выборам 7 июня, которая продлится до 5 июня. Для участия в выборах зарегистрировались 19 политических сил: 2 блока и 17 партий.
Реформистская партия участвует в выборах под лозунгом «Безопасность и развитие» под номером 1. Партия представила в Центральную избирательную комиссию избирательный список из 83 кандидатов. Кандидатом от партии на пост премьер-министра является бывший министр обороны Вагаршак Арутюнян.