«Ուժեղ Հայաստանը» ներկայացրել է ծրագրերը, որոնք կնպաստեն «ընտանիքների զարգացմանը, բազմացմանը»
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել դաշինքի անդամների հետ, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ժողովրդագրական խնդիրներին և դաշինքի առաջարկած ծրագրերին։
«Ժողովրդագրական հարցը կլինի ամենաթիրախային հարցերից մեկը։  Մենք ամեն ինչ անելու ենք երիտասարդ ընտանիքների համար, որպեսզի նրանք կարողանան շատ երեխա ունենալ, լավ դաստիարակել իրենց երեխաներին, լավ ապագա ստեղծել իրենց երեխաների համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Կարապետյանը։
Դաշինքի ցուցակի երրորդ համար Գոհար Մելոյանը ներկայացրել է առաջարկվող լուծումները՝ հայտարարելով, որ «Ուժեղ Հայաստան»-ն ի սկզբանե կարևորել է ժողովրդագրական հարցը և այդ համատեքստում ներկայացրել տնտեսական առաջարկներ։
«Մեր ուժը՝ մեր առաջնորդ պարոն Կարապետյանի գլխավորությամբ,  լրջագույն հեղափոխական տնտեսական առաջարկ արեց՝ 300 000 աշխատատեղի ստեղծում, որովհետև այս 300 000 աշխատատեղերով մենք կարողանալու ենք մեր բնակչությանը պահել մարզերում, և ամուսինները մնալու են իրենց ընտանիքներում։ Դրան ի լրումն՝ առաջարկեցինք 20000 մատչելի բնակարանի ծրագիրը, որը կնպաստի ընտանիքների զարգացմանը, բազմացմանը, ձևավորմանը»,- ասել է Մելոյանը։
Նրա խոսքով՝ դաշինքը պատրաստվում է ստեղծել Ազգային վերածննդի հիմնադրամ։
«Մենք ստեղծում ենք Ազգային վերածննդի հիմնադրամ։ Ազգային վերածննդի հիմնադրամը մշակելու է պետական քաղաքականությունը, որով լուծվելու են ժողովրդագրական լրջագույն խնդիրները՝ սկսած ծնելիությունից, վերջացրած ամուսնալուծությունների թվաքանակի անկմանը նպաստող իրավիճակի ձևավորմամբ»,- նշել է նա։
Մելոյանի խոսքով՝ հիմնադրամը կունենա 30 տոկոս պետական մասնակցություն, իսկ մնացած 70 տոկոսը նախատեսվում է ձևավորել գործընկերների և ներդրումային կազմակերպությունների միջոցներով։
Նա ներկայացրել է նաև դաշինքի սոցիալական առաջարկներից մեկը։
«Յուրաքանչյուր 4-րդ երեխայի ծննդի համար ընտանիքը ստանալու է 2 միլիոն դրամ, իսկ 5-րդ երեխայի համար և դրանից հետո 6-րդ, 7-րդ երեխաների ծնունդների համար ընտանիքները ստանալու են անվճար բնակարան»,- հայտարարել է Գոհար Մելոյանը։
Նրա խոսքով՝ ծրագրերի իրականացումը հնարավոր կլինի ապահովել Սամվել Կարապետյանի միջազգային կապերի և ներդրումային կազմակերպությունների մասնակցության շնորհիվ։
Չնայած դրան՝ կուսակցության ներկայացուցիչները շարունակում են պնդել, որ իրենց վարչապետի թեկնածուն Սամվել Կարապետյանն է։ Սամվել Կարապետյանն այս պահին տնային կալանքի տակ է՝ իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչերի համար հարուցված քրեական վարույթի շրջանակներում։

«Сильная Армения» представила программы, которые будут способствовать «развитию и умножению семей»
Лидер блока «Сильная Армения» Самвел Карапетян провел рабочую встречу с членами альянса, в ходе которой были затронуты демографические вопросы и предложенные блоком программы.
«Демографический вопрос станет одним из наиболее приоритетных. Мы сделаем все для молодых семей, чтобы они могли иметь много детей, хорошо их воспитывать и создавать для них хорошее будущее», — заявил Карапетян, сообщает Арменпресс.
Третий кандидат в списке альянса Гоар Мелоян представила предложенные решения, отметив, что «Сильная Армения» изначально уделяет большое внимание демографическому вопросу и представила экономические предложения в этом контексте.
«Наша сила во главе с нашим лидером, господином Карапетяном, выдвинула серьезное революционное экономическое предложение: создание 300 000 рабочих мест, потому что с этими 300 000 рабочими местами мы сможем сохранить население в регионах, а супруги останутся в своих семьях. Кроме того, мы предложили программу строительства 20 000 доступных квартир, которая будет способствовать развитию, умножению и формированию семей», — сказала Мелоян.
По ее словам, альянс готовится к созданию Национального фонда возрождения.
«Мы создаем Национальный фонд возрождения. Национальный фонд возрождения будет разрабатывать государственную политику, которая решит самые серьезные демографические проблемы, начиная с рождаемости и заканчивая формированием ситуации, благоприятствующей снижению числа разводов», — отметила она.
По словам Мелоян, в фонде будет 30% государственного участия, а оставшиеся 70% планируется сформировать за счет средств партнеров и инвестиционных организаций.
Она также представила одно из социальных предложений альянса.
«За рождение каждого четвертого ребенка семья получит 2 миллиона драмов, а за рождение пятого ребенка, а затем и шестого, седьмого, семьям будет предоставлено бесплатное жилье», — сообщила Гоар Мелоян.
По ее словам, реализация программ станет возможной благодаря международным связям Самвела Карапетяна и участию инвестиционных организаций.
8 мая началась предвыборная кампания к парламентским выборам в Армении 7 июня. Она продлится до 5 июня. Для участия в выборах зарегистрировались 19 политических сил, 2 альянса и 17 партий.
Партия представила в ЦИК список из 199 кандидатов, а также список из 3 кандидатов от национальных меньшинств.
Однако лидер альянса Самвел Карапетян не включен в список, поскольку помимо армянского гражданства он также имеет российское и кипрское гражданство, а согласно Конституции Армении, лица с гражданством других стран не могут быть кандидатами ни на пост премьер-министра, ни на пост вице-президента.
Несмотря на это, представители партии продолжают настаивать на том, что их кандидатом в премьер-министры является Самвел Карапетян. Самвел Карапетян в настоящее время находится под домашним арестом в рамках уголовного разбирательства, возбужденного за публичные призывы к захвату власти.