Հայաստանի ընտրությունները չպետք է վտանգվեն արտաքին միջամտությամբ. ԵԽԽՎ պատվիրակություն
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախընտրական պատվիրակությունը, որը երկօրյա այցով՝ մայիսի 11-ից 12-ը գտնվել է Երևանում, հայտարարություն է տարածել՝ շեշտելով, որ 2026 թվականի հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները պետք է անցկացվեն վախից, անհարկի արտաքին ազդեցությունից և վարչական ռեսուրսների չարաշահումից զերծ միջավայրում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստան այցի արդյունքներով տարածած հաղորդագրության մեջ ԵԽԽՎ պատվիրակությունը, մասնավորապես,  մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի քաղաքական և տեղեկատվական դաշտի վրա ազդող արտաքին միջամտության ավելի ու ավելի բարդ և համակարգային բնույթի վերաբերյալ։
ԵԽԽՎ պատվիրակությունն իր հայտարարության մեջ նաև կոչ է արել Հայաստանի իշխանություններին ակտիվացնել արտաքին միջամտությունից պաշտպանվելու և բոլոր մասնակիցների համար հավասար պայմաններ ապահովելու ջանքերը։
«Պատվիրակությունը լսել է, որ արտաքին միջամտությունը զարգացել է ավանդական ապատեղեկատվության սահմաններից այն կողմ՝ այժմ ներառելով անօրինական քաղաքական ֆինանսավորում, կիբեռհարձակումներ, տնտեսական հարկադրանք և ընտրական գործընթացը մանիպուլյացիայի ենթարկելու ուղղակի փորձեր։ Այս հիբրիդային մարտավարությունը նպատակ ունի ոչ միայն ազդել հասարակական կարծիքի վրա, այլև ապահովել երկարաժամկետ աշխարհաքաղաքական լծակներ Հայաստանի վրա։
Պատվիրակությանը տեղեկացվել է Ռուսաստանի նախագահի կողմից ՀՀ վարչապետին ուղղված ուղղակի և բացահայտ խնդրանքների մասին՝ Ռուսաստանից եկած հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների քվեարկությունը հեշտացնելու և հիմնական ընդդիմադիր կուսակցության կողմից սփյուռքի այս հատվածին Հայաստան այցելելու և ընտրությունների օրը քվեարկելու համար ֆինանսական բնույթի խրախուսանքների մասին»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ պատվիրակությունն ընդգծել է, որ նման միջամտությունը շարունակական և հարմարվողական սպառնալիք է, որը տարածվում է ընտրությունների ժամանակահատվածից շատ ավելի հեռու։
«Պատվիրակությունը նաև նշել է որոշ արևմտյան գործընկերների կողմից իշխող կուսակցությանը տրված հռչակագրային աջակցությունը»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ պատվիրակությունը ողջունել է Հայաստանի իրավական և կարգավորող շրջանակը՝ անտեղի ազդեցությանը հակազդելու համար։
«Պատվիրակությունը կարծում է, որ անհրաժեշտ է անհապաղ ամրապնդել ինստիտուցիոնալ կարողությունները, բարելավել միջգերատեսչական համակարգումը և մեծացնել քաղաքական ֆինանսավորման թափանցիկությունը։ Նայելով նախընտրական ավելի լայն միջավայրին՝ պատվիրակությունը նաև մտահոգություն է հայտնել մարդու իրավունքների պաշտպաններին, լրագրողներին և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին ուղղված ապատեղեկատվության ուժեղացման վերաբերյալ։ «Օտարերկրյա գործակալ» լինելու մեղադրանքների նման պատմությունները վտանգում են հանրային վստահությունը և սահմանափակում քաղաքացիական տարածքը»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ԵԽԽՎ պատվիրակությունը լսել է համակարգված ոչ իսկական գործունեության և մանիպուլյատիվ սոցիալական ցանցերի բովանդակության մասին հաղորդագրություններ և հույս հայտնել, որ տեխնոլոգիական ընկերությունները ավելի կոշտ միջոցներ կձեռնարկեն նման արշավների դեմ։
«Պատվիրակությունը նաև մտահոգված է աճող իրավական ճնշումներով, այդ թվում՝ հանրային մասնակցության դեմ դատական ​​​​հայցերով, որոնք թիրախավորում են քաղաքացիական հասարակությանը, լրագրողներին և ընտրությունների դիտորդներին։
Այս մարտավարությունը կարող է խաթարել ազատ խոսքը և խոչընդոտել ժողովրդավարական մասնակցությունը։ Պատվիրակությունը շեշտել է, որ կենսունակ, անկախ քաղաքացիական հասարակությունը կարևոր է ժողովրդավարական ընտրությունների համար և պետք է պաշտպանված լինի սպառնալիքներից»,-ասված է հայտարարության մեջ։
ԵԽԽՎ պատվիրակության մտահոգության այլ հարցերից են նաև աճող քաղաքական բևեռացումը, ինստիտուտների նկատմամբ հանրային ցածր վստահությունը և քաղաքականության նկատմամբ ընդհանուր հետաքրքրության պակասը, մասնավորապես՝ երիտասարդ սերնդի կողմից։
«Պատվիրակությունը լսեց կոշտ քարոզարշավային հռետորաբանության և վարչական ռեսուրսների չարաշահման, ընտրողների ճնշման, չկարգավորվող երրորդ կողմի քարոզարշավի և ընտրակաշառքի (երբեմն քողարկված որպես բարեգործություն) մասին մեղադրանքների մասին։ Հայ Առաքելական եկեղեցու աննախադեպ ներգրավվածությունը քաղաքականության մեջ նույնպես նշվել է պատվիրակության կողմից։ Քարոզարշավների ֆինանսավորման թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը շարունակում են մնալ կարևորագույն, հատկապես վերջին օրենսդրական փոփոխությունների հաշվառմամբ, որոնք բարձրացրել են նվիրատվությունների սահմանաչափերը՝ առանց լիովին լուծելու վերահսկողության բացերը»,-ընդգծել են ԵԽԽՎ պատվիրակները»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Վերջիններիս բնորոշմամբ՝ իրենց կողմից ընդգծվել է, որ ընտրական ամբողջականության պաշտպանությունը պահանջում է ազգային իշխանությունների, քաղաքացիական հասարակության և միջազգային գործընկերների համագործակցություն, ինչպես նաև թվային հարթակների պատասխանատու գործողություններ:
«Պատվիրակությունը ողջունեց Հայաստանի իշխանությունների և շահագրգիռ կողմերի կառուցողական համագործակցությունը 2026 թվականի հունիսի 7-ի ընտրություններից առաջ՝ ճանաչելով քվեարկության կարևորությունը Հայաստանի ժողովրդավարական և աշխարհաքաղաքական ուղեգծի համար, հատկապես շարունակական խաղաղության ջանքերի և տարածաշրջանային վերափոխումների պայմաններում։ Պատվիրակությունը լսեց դատական ​​համակարգում կրկնակի ստանդարտների մասին մեղադրանքներ, ընդդիմության ներկայացուցիչները բողոքեցին մեծ թվով քաղաքական գործիչների և հոգևորականության անդամների վերաբերյալ, որոնք հետաքննության տակ են կամ տնային կալանքի տակ են»,-նշված է հայտարարության մեջ։
Նաև հաղորդվում է, որ այցի ընթացքում պատվիրակությունը հանդիպել է Ազգային ժողովի փոխնախագահի, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամների, խորհրդարանական և արտախորհրդարանական կուսակցությունների ղեկավարների, արդարադատության փոխնախարարի, կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանձնաժողովի նախագահի, տեղեկատվական համակարգերի գործակալության նախագահի և այլ ներկայացուցիչների, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի և անդամների, ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի առաքելության ղեկավարի և տեղակալի, Երևանում գտնվող դիվանագիտական ​​կորպուսի անդամների, ինչպես նաև լրատվամիջոցների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։
«Պատվիրակությունը գնահատեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ջանքերը, ինչպիսիք են Տեղեկատվական համակարգերի գործակալության հետ վերապատրաստումը և գործընկերությունը՝ կիբեռանվտանգությունը բարելավելու համար»,-նշել է ԵԽԽՎ պատվիրակությունը։
Պատվիրակությունն իր հայտարարությամբ խրախուսել է քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին շարունակել իրենց կենսական դերը ժողովրդավարական չափանիշների մոնիթորինգի, հաշվետվությունների ներկայացման և խթանման գործում։
«ԵԽԽՎ-ն կուղարկի լիարժեք ընտրությունների դիտորդական առաքելություն՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ի ընտրությունները դիտարկելու համար՝ ԺՀՄԻԳ-ի, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի և Եվրոպական խորհրդարանի դիտորդների հետ միասին»,-հայտարարել է ԵԽԽՎ պատվիրակությունը։

PACE delegation: Armenia’s elections must not be endangered by foreign interference
Following a two-day visit to Yerevan on 11 and 12 May 2026, a pre-electoral delegation of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) has emphasised the importance of conducting the 7 June 2026 parliamentary elections in an environment free from fear, undue foreign influence and misuse of administrative resources.
The delegation expressed concern over the increasingly complex and systemic nature of foreign interference affecting Armenia’s political and information landscape.
The delegation heard that foreign interference has evolved beyond traditional disinformation, now encompassing illicit political financing, cyberattacks, economic coercion and direct attempts to manipulate the electoral process. These hybrid tactics aim not only to sway public opinion but to secure long-term geopolitical leverage over Armenia.
The delegation was told about direct explicit requests from the Russian President to the Armenian Prime Minister to facilitate the voting of the Armenian diaspora from Russia and of encouragements of a financial nature proposed by the main opposition party to this particular branch of the diaspora to travel to Armenia and vote on election day.
The delegation highlighted that such interference constitutes a continuous and adaptive threat, extending well beyond the election period.
The delegation also noted the declarative support given by certain Western partners to the ruling party.
The delegation welcomes Armenia’s legal and regulatory framework to counter undue influence. However, existing mechanisms would benefit from reinforcement to address covert, co-ordinated and cross-border threats. The delegation feels that strengthening institutional capacity, enhancing inter-agency co-ordination and increasing transparency in political finance are all urgently needed.
Looking at the broader pre-electoral environment, the delegation also expressed concern about intensified disinformation targeting human rights defenders, journalists and civil society organisations. Narratives such as accusations of being a “foreign agent” jeopardise public trust and restrict the civic space. The delegation heard reports of co-ordinated inauthentic activity and manipulative social media content and hoped that technology companies will take stronger action against such campaigns.
The delegation is also concerned by the increasing legal pressures, including strategic lawsuits against public participation (SLAPPs), which target civil society, journalists and election observers. These tactics risk chilling free expression and deterring democratic participation. The delegation stressed that a vibrant, independent civil society is essential for democratic elections and must be protected from intimidation.
Further issues of concern include growing political polarisation, low public trust in institutions and a general lack of interest in politics, in particular from the young generation. The delegation heard about harsh campaign rhetoric and allegations of misuse of administrative resources, voter pressure, unregulated third-party campaigning, and vote-buying (sometimes disguised as charity).
The unprecedented implication of the Armenian Apostolic Church in politics has also been noted by the delegation.
Transparency and accountability in campaign finance remain critical, especially in view of recent legislative changes that have raised donation limits without fully addressing oversight gaps.
The delegation underscored that safeguarding electoral integrity requires collaboration among national authorities, civil society and international partners, as well as responsible action by digital platforms. It welcomed the constructive co-operation of Armenian authorities and stakeholders ahead of the 7 June 2026 elections, recognising the vote's importance for Armenia’s democratic and geopolitical trajectory, especially amid ongoing peace efforts and regional transformation.
The delegation heard allegations of double standards in the justice system, the representatives of the opposition complaining about a large number of politicians and members of the clergy under investigation or on house arrest further to justice decisions.
During its visit, the delegation met with the Vice-President of the National Assembly, members of Armenia’s PACE delegation, the leaders of parliamentary and extra-parliamentary parties, the Deputy Minister of Justice, the Chairman of the Anti-Corruption Committee, the Chairman and other representatives of the Information Systems Agency, the President and members of the Central Election Commission, the Head and Deputy Head of Mission of the OSCE’s ODIHR and members of the diplomatic corps in Yerevan, as well as representatives of the media and civil society.
The delegation acknowledged the Central Election Commission’s efforts, such as training and partnering with the Information Systems Agency, to enhance cybersecurity.
In the short time before election day, the PACE delegation urges Armenian authorities to intensify efforts to protect against foreign interference and ensure a level playing field for all contestants. It encourages civil society organisations to continue their vital role in monitoring, reporting and promoting democratic standards.
PACE will deploy a fully-fledged election observation mission to observe 7 June 2026 elections alongside observers from ODIHR, the OSCE Parliamentary Assembly and the European Parliament.