Իտալիան խնդրում է ԵՄ-ին ուժեղացնել սահմանային հսկողությունը էբոլա վիրուսի պատճառով
Իտալիան խնդրում է Եվրամիությանը ուժեղացնել սահմանային հսկողությունը Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունում (ԿԴՀ) և Ուգանդայում էբոլա վիրուսի բռնկման դեմ պայքարի շրջանակներում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Իտալիայի վարչապետի գրասենյակը հայտարարություն է տարածել այն մասին, որ վարչապետ Ջորջա Մելոնին նամակ է ուղարկել ԵՄ ղեկավարությանը՝ առաջարկելով այս հարցը ներառել Եվրոպական խորհրդի 2026 թվականի հունիսի 18-19-ի օրակարգում։
«Իտալիան կարծում է, որ Կենտրոնական Աֆրիկայում համաճարակաբանական իրավիճակը, որը կապված է Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունում և Ուգանդայում էբոլա վիրուսի վերջին բռնկման հետ, պահանջում է առավելագույն ուշադրություն: Այդ պատճառով վարչապետ Ջորջա Մելոնին նամակ է ուղարկել ԵՄ նախագահ Նիկոս Քրիստոդուլիդեսին, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտային և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է ուժեղացնել սահմանային հսկողության համակարգումը՝ տուժած տարածքներից ուղղակի և անուղղակի ժամանողների կառավարման ընդհանուր կանոնների միջոցով», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունում և Ուգանդայում էբոլայի բռնկումը հայտարարել է հանրային առողջապահության արտակարգ իրավիճակ՝ շեշտելով, որ վիրուսի տարածումն առայժմ չի համապատասխանում համավարակ հռչակելու համար անհրաժեշտ չափանիշներին։
ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ էբոլան, որը տարածվում է վարակված մարդկանց կամ կենդանիների մարմնական հեղուկների հետ անմիջական շփման միջոցով, միջինում ունի մոտ 50% մահացության մակարդակ։
Այս պահի տվյալներով՝ էբոլա վիրուսով վարակումների թիվը գերազանցում է 900-ը, իսկ մահացությունների թիվը 200-ից ավելի է։

Италия просит ЕС усилить пограничный контроль из-за угрозы лихорадки Эбола
Италия обратилась к Европейскому союзу с просьбой усилить пограничный контроль в Демократической Республике Конго (ДРК) и Уганде по причине вспышки лихорадки Эбола. Как передает “Арменпресс”, пресс-служба премьер-министра Италии опубликовала заявление, в котором говорится, что премьер-министр Джорджи Мелони направила письмо руководству ЕС с предложением включить этот вопрос в повестку дня Европейского совета 18-19 июня 2026 года.
“Италия считает, что эпидемиологическая ситуация в Центральной Африке, связанная с недавней вспышкой вируса Эбола в Демократической Республике Конго и Уганде, требует самого пристального внимания”, - говорится в сообщении.
По этой причине Мелони направила письмо президенту председательствующего в Совете ЕС Кипра Никосу Христодулидису, главе Европейского совета Антониу Коште и председателю Европейской комиссии Урсуле фон дер Ляйен, в котором указала на “необходимость усиления координации пограничного контроля”, — говорится в заявлении.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) объявила вспышку вируса Эбола в Демократической Республике Конго и Уганде чрезвычайной ситуацией в области общественного здравоохранения, подчеркнув, что распространение вируса пока не соответствует критериям для объявления чрезвычайной ситуации и пандемии.
По данным ВОЗ, вирус Эбола, передающийся при прямом контакте с биологическими жидкостями инфицированных людей или животных, имеет средний уровень смертности около 50%.