Իրանի ԱԳ փոխնախարարը Հորմուզի նեղուցի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի բանաձևը որակել է փաստերի խեղաթյուրման փորձ
Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Քազեմ Ղարիբաբադին խստորեն դատապարտել է Հորմուզի նեղուցի վերաբերյալ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդին ներկայացված ԱՄՆ-ի բանաձևի նախագիծն՝ այն որակելով փաստերի խեղաթյուրման փորձ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հրապարակում է արել X սոցիալական հարթակում։
Ղարիբաբադիի հայտարարության համաձայն՝ ԱՄՆ-ի և տարածաշրջանային մի քանի դաշնակիցների նախաձեռնությունն՝ առաջարկելու Հորմուզի նեղուցի վերաբերյալ բանաձևի նախագիծ, «խնդրի էությունը փոխելու նոր փորձ է՝ ռազմական ագրեսիայի և անօրինական պաշարման հետևանքները վերածելու սպառնալիքների, ճնշման և հարձակումների օբյեկտ դարձած երկրի դեմ գործի»։
«Ազատ նավագնացությունը հարգված իրավական սկզբունք է, բայց այն չի կարելի մեկնաբանել ընտրողաբար, քաղաքականապես կամ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունից անջատ», - գրել է նա։
Փոխնախարարն այն կարծիքն է հայտնել, որ նման մոտեցումը չի նպաստի «ո՛չ լարվածության թուլացմանը, ո՛չ էլ ծովում անվտանգությանը»։
«Ցանկացած տեքստ, որը փորձում է նկարագրել Հորմուզի նեղուցում տիրող իրավիճակն՝ առանց հիշատակելու ագրեսիան, պաշարումը, ուժի կիրառման սպառնալիքը և իր անվտանգությունն ու կենսական շահերը պաշտպանելու Իրանի օրինական իրավունքները, կլինի սխալ, կանխակալ, քաղաքականացված և ի սկզբանե ձախողման դատապարտված», - հավելել է Ղարիբաբադին։
Մայիսի 5-ին Միացյալ Նահանգները ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդին ներկայացրել է բանաձևի նախագիծ, որով պահանջվում է, որ Իրանը դադարեցնի գրոհները Հորմուզի նեղուցում։ Հակառակ դեպքում Թեհրանին սպառնում են նոր պատժամիջոցներ և նույնիսկ ուժի հնարավոր կիրառում։

Замглавы МИД Ирана назвал резолюцию США по Ормузскому проливу попыткой исказить факты
Заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гарибабади резко осудил проект резолюции США, представленный Совету Безопасности ООН по Ормузскому проливу, назвав его попыткой исказить факты. Как сообщает Арменпресс, он заявил об этом в социальной сети X.
По словам Гарибабади, инициатива США и ряда региональных союзников предложить проект резолюции по Ормузскому проливу является «новой попыткой изменить суть вопроса, превратить последствия военной агрессии и незаконной осады в дело против страны, которая стала объектом угроз, давления и нападений».
«Свобода судоходства — это уважаемый правовой принцип, но его нельзя толковать избирательно, политически или в отрыве от Устава ООН», — написал он.
Заместитель министра выразил мнение, что такой подход не будет способствовать «ни снижению напряженности, ни обеспечению безопасности на море».
«Любой текст, пытающийся описать ситуацию в Ормузском проливе без упоминания агрессии, осады, угрозы применения силы и законных прав Ирана на защиту своей безопасности и жизненно важных интересов, будет неверным, предвзятым, политизированным и обреченным на провал с самого начала», — добавил Гарибабади.
5 мая Соединенные Штаты представили в Совет Безопасности ООН проект резолюции, требующий от Ирана прекратить атаки в Ормузском проливе. В противном случае Тегерану грозят новые санкции и даже возможное применение силы.