Իրանում ՀՀ դեսպանը Թեհրանում ներկա է գտնվել Ալի Լարիջանիի և Քամալ Խարազիի մահվան կապակցությամբ կազմակերպված հիշատակի միջոցառմանը
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը ներկա է գտնվել ԻԻՀ ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի նախկին քարտուղար Ալի Լարիջանիի և Արտաքին հարաբերությունների ռազմավարական խորհրդի ղեկավար Քամալ Խարազիի մահվան կապակցությամբ Թեհրանի համալսարանում կազմակերպված հիշատակի միջոցառմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Իրանում ՀՀ դեսպանությունից։
Նշվում է, որ միջոցառմանը մասնակցել են նաև ԻԻՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մոհսեն Հաջի Միրզային, Թեհրանի համալսարանի ռեկտոր Մոհամմադ Հոսեյն Օմիդը, ԱԳ նախարարի տեղակալ, ՀՀ-ում Իրանի նախկին դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
Իրանի պետական լրատվամիջոցները մարտի 18-ին հաստատել էին երկրի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանիի և «Բասիջ» ռազմականացված ուժերի հրամանատար Ղոլամռեզա Սոլեյմանիի սպանվելու մասին լուրերը։
Լարիջանին Իրանի ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյան է, որը զոհվել է ԱՄՆ-իսրայելական հարձակումների հետևանքով Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիի՝ փետրվարի 28-ի սպանությունից ի վեր։

Посол Армении в Иране присутствовал на памятном мероприятии, организованном в Тегеране в связи со смертью Али Лариджани и Камаля Харази
Посол Республики Армения в Иране Григор Акобян присутствовал на траурном мероприятии, организованном в Тегеранском университете по случаю гибели Али Лариджани, бывшего секретаря Высшего совета национальной безопасности Ирана, и Камаля Харази, главы Стратегического совета по внешним связям.
Арменпресс” передает сообщение посольства Республики Армения в Исламской Республики Иран.
На траурном мероприятии присутствовали Мохсен Хаджи Мирзай, руководитель Аппарата президента Ирана, Мохаммад Хоссейн Омид, ректор Тегеранского университета и Мехди Собхани, заместитель министра иностранных дел, бывший посол Ирана в Республике Армения.
18 марта иранские государственные СМИ подтвердили информацию об убийстве Али Лариджани, секретаря Высшего совета национальной безопасности страны, и Голамрезы Сулеймани, командующего военизированными формированиями “Басидж”.
Али Лариджани - самый высокопоставленный иранский чиновник, погибший в результате ударов СШАЯ и Израиля после убийства верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи 28 февраля.