ԱԺ-ն ընդունել է կենսաչափական անձը հաստատող փաստաթղթերի ներդրման մասին օրենքների փաթեթը
Հայաստանի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի ներկայացրած «Անձը հաստատող փաստաթղթի մասին» օրենքի և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագիծը նախատեսում է Հայաստանի Հանրապետությունում նոր կենսաչափական համակարգի ներդրում։
Նախարարի խոսքով՝ նախաձեռնությունը միտված է անձը հաստատող փաստաթղթերի ոլորտում պատշաճ իրավական ընթացակարգերի ապահովմանը և Հայաստանի՝ Եվրոպական միությունի հետ վիզաների ազատականացման գործընթացին մոտեցնելուն։
«Լայն համատեքստում սա ևս մեկ քայլ է Հայաստանի Հանրապետությանը մոտեցնելու ԵՄ հետ վիզաների ազատականացմանը»,- նշել է Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ից արդեն ստացվել է Վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի առաջընթացի վերաբերյալ առաջին զեկույցը, որտեղ առանձնահատուկ անդրադարձ կա «Անձը հաստատող փաստաթղթի մասին» օրենքին։
Օրենքների փաթեթով առաջարկվում է 16 տարին լրացած քաղաքացիների համար նույնականացման քարտ ունենալը դարձնել պարտադիր։ 6-ից 16 տարեկանների համար նախատեսվում է քարտ ունենալու հնարավորություն կամարտահայտության սկզբունքով, իսկ մինչև 6 տարեկանների համար անձը հաստատող փաստաթուղթ կդիտարկվի ծննդյան վկայականը։
Նախարարի խոսքով՝ նոր փաստաթղթերը համապատասխանելու են ICAO-ի 9303 ստանդարտին։
Սարգսյանը նշել է նաև, որ օտարերկրացիների համար նախատեսված փաստաթղթերը ևս պետք է պարունակեն կենսաչափական տվյալներ։
Նրա խոսքով՝ կենսաչափական համակարգի ներդրումը նախատեսվում է իրականացնել պետություն-մասնավոր գործընկերության ձևաչափով, սակայն պետությունը պահպանելու է որոշումների կայացման լիարժեք իրավունքը։
«Մասնավորը որևէ գործողություն կամ քայլ չի կարող կատարել, որը փաստական հետևանքներ է առաջացնելու մեր քաղաքացիների համար»,- ընդգծել է նախարարը։
Ամփոփելով խոսքը՝ Սարգսյանը նշել է, որ կենսաչափական համակարգը ծառայելու է նաև կառավարության թվայնացման քաղաքականությանը։
«Կարծում եմ՝ արդեն 2026 թվականի աշնանը մենք լիովին նոր իրավիճակ կարձանագրենք Հայաստանի Հանրապետությունում, և թվայնացման տեմպերը գնալով էլ ավելի կարագանան»,- հայտարարել է նա։
Հայաստանում կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի նոր համակարգի ներդրման գործընթացը գտնվում է եզրափակիչ փուլում։ ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացնելիս նշել էր, որ նոր համակարգը կարևոր է ինչպես սահմաններին փոխճանաչելի և անվտանգ փաստաթղթեր ունենալու, այնպես էլ Եվրոպական միությունի հետ վիզաների ազատականացման գործընթացի տեսանկյունից։ Նոր կենսաչափական անձնագիրը ունենալու է կարմիր երանգ, իսկ առաջին էջում տեղադրվելու են Հայաստանի ուրվագծային քարտեզն ու ՀՀ զինանշանը։
Հայաստանում կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի նոր համակարգի ներդրման գործընթացը գտնվում է եզրափակիչ փուլում։ ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացնելիս նշել էր, որ նոր համակարգը կարևոր է ինչպես սահմաններին փոխճանաչելի և անվտանգ փաստաթղթեր ունենալու, այնպես էլ Եվրոպական միության հետ վիզաների ազատականացման գործընթացի տեսանկյունից։ Նոր կենսաչափական անձնագիրը ունենալու է կարմիր երանգ, իսկ առաջին էջում տեղադրվելու են Հայաստանի ուրվագծային քարտեզն ու ՀՀ զինանշանը։

The package of draft laws “On Identity Document” and related legislation, presented by Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan, was adopted at the second reading and in full during an extraordinary session of the National Assembly of Armenia. The legislation envisages the introduction of a new biometric system in the Republic of Armenia.
According to the minister, the initiative aims to ensure proper legal procedures in the field of identity documents and bring Armenia closer to the visa liberalization process with the European Union.
Sargsyan noted that Armenia has already received the first report from the EU on the progress of the Visa Liberalization Action Plan, which includes a special reference to the Law on Identity Document.
Presenting the main amendments, the minister said the initiative envisages making identification cards mandatory for persons over the age of 16.
According to her, persons aged 6 to 16 will have the opportunity to obtain identification cards on a voluntary basis, while for children under the age of 6, a birth certificate will be considered an identity document.
Sargsyan stated that, under the proposed legislation, all travel documents will comply with ICAO standard 9303.
According to the minister, the biometric system is planned to be introduced within the framework of a public-private partnership, while the state will retain full decision-making authority.
“It is important that we are introducing the system within the framework of public-private partnership cooperation,” she said.
Summing up the discussion, Sargsyan noted that the biometric system would also support the government’s digitalization policy.
“I believe that by the fall of 2026, we will have a completely new situation in the Republic of Armenia, and the pace of digitalization will accelerate even more,” she stated.
The process of introducing a new system of biometric passports and identification cards in Armenia is currently in its final stages. Presenting the system to Prime Minister Nikol Pashinyan, Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan said the new system is important both for ensuring mutually recognizable and secure documents at border crossings and for advancing the visa liberalization process with the European Union.
The new biometric passport will have a red shade. An outline map of Armenia will appear on the left side of the first page, while the Armenian coat of arms and textual information will be placed on the right side.