ԱԺ-ն ընդունել է կենսաչափական անձը հաստատող փաստաթղթերի ներդրման մասին օրենքների փաթեթը
Հայաստանի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի ներկայացրած «Անձը հաստատող փաստաթղթի մասին» օրենքի և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագիծը նախատեսում է Հայաստանի Հանրապետությունում նոր կենսաչափական համակարգի ներդրում։
Նախարարի խոսքով՝ նախաձեռնությունը միտված է անձը հաստատող փաստաթղթերի ոլորտում պատշաճ իրավական ընթացակարգերի ապահովմանը և Հայաստանի՝ Եվրոպական միությունի հետ վիզաների ազատականացման գործընթացին մոտեցնելուն։
«Լայն համատեքստում սա ևս մեկ քայլ է Հայաստանի Հանրապետությանը մոտեցնելու ԵՄ հետ վիզաների ազատականացմանը»,- նշել է Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ից արդեն ստացվել է Վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի առաջընթացի վերաբերյալ առաջին զեկույցը, որտեղ առանձնահատուկ անդրադարձ կա «Անձը հաստատող փաստաթղթի մասին» օրենքին։
Օրենքների փաթեթով առաջարկվում է 16 տարին լրացած քաղաքացիների համար նույնականացման քարտ ունենալը դարձնել պարտադիր։ 6-ից 16 տարեկանների համար նախատեսվում է քարտ ունենալու հնարավորություն կամարտահայտության սկզբունքով, իսկ մինչև 6 տարեկանների համար անձը հաստատող փաստաթուղթ կդիտարկվի ծննդյան վկայականը։
Նախարարի խոսքով՝ նոր փաստաթղթերը համապատասխանելու են ICAO-ի 9303 ստանդարտին։
Սարգսյանը նշել է նաև, որ օտարերկրացիների համար նախատեսված փաստաթղթերը ևս պետք է պարունակեն կենսաչափական տվյալներ։
Նրա խոսքով՝ կենսաչափական համակարգի ներդրումը նախատեսվում է իրականացնել պետություն-մասնավոր գործընկերության ձևաչափով, սակայն պետությունը պահպանելու է որոշումների կայացման լիարժեք իրավունքը։
«Մասնավորը որևէ գործողություն կամ քայլ չի կարող կատարել, որը փաստական հետևանքներ է առաջացնելու մեր քաղաքացիների համար»,- ընդգծել է նախարարը։
Ամփոփելով խոսքը՝ Սարգսյանը նշել է, որ կենսաչափական համակարգը ծառայելու է նաև կառավարության թվայնացման քաղաքականությանը։
«Կարծում եմ՝ արդեն 2026 թվականի աշնանը մենք լիովին նոր իրավիճակ կարձանագրենք Հայաստանի Հանրապետությունում, և թվայնացման տեմպերը գնալով էլ ավելի կարագանան»,- հայտարարել է նա։
Հայաստանում կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի նոր համակարգի ներդրման գործընթացը գտնվում է եզրափակիչ փուլում։ ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացնելիս նշել էր, որ նոր համակարգը կարևոր է ինչպես սահմաններին փոխճանաչելի և անվտանգ փաստաթղթեր ունենալու, այնպես էլ Եվրոպական միությունի հետ վիզաների ազատականացման գործընթացի տեսանկյունից։ Նոր կենսաչափական անձնագիրը ունենալու է կարմիր երանգ, իսկ առաջին էջում տեղադրվելու են Հայաստանի ուրվագծային քարտեզն ու ՀՀ զինանշանը։
Հայաստանում կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի նոր համակարգի ներդրման գործընթացը գտնվում է եզրափակիչ փուլում։ ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացնելիս նշել էր, որ նոր համակարգը կարևոր է ինչպես սահմաններին փոխճանաչելի և անվտանգ փաստաթղթեր ունենալու, այնպես էլ Եվրոպական միության հետ վիզաների ազատականացման գործընթացի տեսանկյունից։ Նոր կենսաչափական անձնագիրը ունենալու է կարմիր երանգ, իսկ առաջին էջում տեղադրվելու են Հայաստանի ուրվագծային քարտեզն ու ՀՀ զինանշանը։

Парламент Армении принял пакет законов о внедрении биометрических паспортов
На внеочередном заседании Национального Собрания Армении во втором чтении и полностью принят представленный министром внутренних дел Арпине Саргсян пакет законопроектов «Об удостоверяющем личность документе» и смежных законов.
Как сообщает Арменпресс, проект предусматривает внедрение в Республике Армения новой биометрической системы.
По словам министра, инициатива направлена на обеспечение надлежащих правовых процедур в сфере удостоверяющих личность документов и приближение Армении к процессу либерализации визового режима с Европейским союзом.
«В широком контексте это еще один шаг к приближению Республики Армения к либерализации виз с ЕС», — отметила Саргсян.
По ее словам, от ЕС уже получен первый отчет о прогрессе Плана действий по либерализации визового режима, где особое внимание уделено закону «Об удостоверяющем личность документе».
Пакетом законов предлагается сделать наличие идентификационной карты (ID-карты) обязательным для граждан, достигших 16-летнего возраста. Для лиц от 6 до 16 лет предусматривается возможность получения карты на добровольной основе, а для детей до 6 лет документом, удостоверяющим личность, будет считаться свидетельство о рождении.
По словам министра, новые документы будут соответствовать стандарту ICAO 9303.
Саргсян также отметила, что документы, предназначенные для иностранцев, также должны будут содержать биометрические данные.
По ее словам, внедрение биометрической системы планируется осуществить в формате государственно-частного партнерства, однако государство сохранит за собой полное право принятия решений.
«Частный партнер не сможет совершить какое-либо действие или шаг, который повлечет за собой фактические последствия для наших граждан», — подчеркнула министр.
Саргсян также отметила, что биометрическая система будет также служить политике цифровизации правительства.
«Думаю, что уже осенью 2026 года мы зафиксируем совершенно новую ситуацию в Республике Армения, и темпы цифровизации будут ускоряться всё больше и больше», — отметила она.
Процесс внедрения новой системы биометрических паспортов и идентификационных карт в Армении находится на завершающей стадии. Министр внутренних дел Арпине Саргсян, представляя проект премьер-министру Николу Пашиняну, отметила, что новая система важна как с точки зрения наличия взаимопризнаваемых и безопасных документов на границах, так и в контексте процесса либерализации визового режима с Европейским союзом. Новый биометрический паспорт будет иметь красный оттенок, а на первой странице будут размещены контурная карта и герб Армении.