Ռոբերտ Քոչարյանը զինծառայողների, ուսուցիչների ատեստավորման համակարգում վերանայումների անհրաժեշտություն է տեսնում
«Հայաստան» դաշինքի անդամները՝ նախընտրական ցուցակը գլխավորող Ռոբերտ Քոչարյանի հետ Հայաստանում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի չորրորդ օրն այցելել են Գեղարքունիքի մարզ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դաշինքի ներկայացուցիչները կանգառ են կատարել մարզի Ճամբարակ քաղաքում ու Դպրաբակ գյուղում, զրուցել բնակիչների հետ՝ նրանց ներկայացնելով իրենց դաշինքի նախընտրական ծրագիրը։
Դպրաբակ գյուղում բնակիչներից մեկի հետ զրույցում դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանն անդրադարձել է Հայաստանում ուժային կառույցների աշխատակիցների ատեստավորման մեխանիզմներին և աշխատավարձերին՝ ներկայացնելով նաև, թե ինչ փոփոխություններ են անելու այդ ուղղությամբ, եթե ընտրությունների արդյունքներով կարողանան իշխանություն ձևավորել։
«Այն կառույցներում, որոնք կապված են այլ ֆունկցիաների հետ՝ դատախազություն, քննչական կոմիտե և այլն, ոչ մի ատեստավորում չկա․ աշխատավարձերը միանգամից բարձրացնում են և վերջ, բայց բանակից, ուսուցչից ատեստավորում են ուզում։ Փոխելու ենք․ այս ամենն ամբողջությամբ վերանայվելու է»,-նշել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա նաև ասել է, որ ընտրություններում իր թիմի հաջողության դեպքում վերանայելու են գյուղատնտեսությամբ զբաղվողներին պարարտանյութ, դիզվառելիք, թունաքիմիկատներ տրամադրելու կարգը։
«Հայաստան» դաշինքի առաջնորդը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված բնակչության բնակապահովման խնդիրներին, վստահություն է հայտնել, որ այդ հարցը 2-3 տարում կարելի է ամբողջությամբ լուծել։
Դաշինքի անդամները համայնքի բնակիչներին տեղեկացրել են, որ իրենց ծրագրի համաձայն՝ գյուղատնտեսական աշխատանքը պետք է ստաժ համարվի։
Այնուհետև «Հայաստան» դաշինքի անդամները իրենց քարոզարշավը շարունակել են Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում։

Роберт Кочарян считает необходимым пересмотреть систему аттестации военнослужащих и учителей
Члены блока «Армения» вместе с возглавляющим предвыборный список Робертом Кочаряном в четвертый день кампании посетили Гегаркуникскую область.
Как сообщает Арменпресс, представители блока сделали остановки в городе Чамбарак и селе Дпрабак этой области, побеседовали с жителями и представили им предвыборную программу своего блока.
В беседе с одним из жителей села Дпрабак лидер блока Роберт Кочарян коснулся механизмов аттестации и зарплат сотрудников силовых структур Армении, представив также изменения, которые будут внесены в этом направлении, если по итогам выборов им удастся сформировать власть.
«В структурах, связанных с другими функциями — прокуратура, Следственный комитет и прочее, — никакой аттестации нет: зарплаты поднимают сразу и всё, но от армии, от учителей требуют аттестацию. Мы это изменим: всё это будет полностью пересмотрено», — отметил Роберт Кочарян.
Он также заявил, что в случае успеха его команды на выборах будет пересмотрен порядок предоставления удобрений, дизельного топлива и ядохимикатов тем, кто занимается сельским хозяйством.
Лидер блока «Армения», коснувшись проблем обеспечения жильем населения, перемещенного из Нагорного Карабаха, выразил уверенность, что этот вопрос можно полностью решить за 2–3 года.
Члены блока проинформировали жителей общины о том, что, согласно их программе, сельскохозяйственные работы должны засчитываться в трудовой стаж.
Затем члены блока «Армения» продолжили свою предвыборную кампанию в городе Дилижан Тавушской области.