Պակիստանը մնում է հիմնական միջնորդը ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններում. Իրանի ԱԳ նախարարություն
Իրանը հակամարտության կարգավորման շուրջ իր երկխոսությունն ԱՄՆ-ի հետ վարում է միայն Պակիստանի միջոցով, թեև մյուս երկրները նույնպես քայլեր են ձեռնարկում տարածաշրջանում լարվածությունը թուլացնելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։
«Տարբեր երկրներ հավանություն են տալիս այս հարցում շփումներին, և տարածաշրջանի բազմաթիվ երկրներ իրական մտահոգություններ ունեն լարվածության սրման առնչությամբ: Այնուամենայնիվ, առաջվա պես միջնորդ է մնում Պակիստանը: Որպես Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև պաշտոնական միջնորդ՝ Պակիստանը շարունակում է իր գործունեությունն այս ուղղությամբ», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Ինչպես նշել է Բաղային, Կատարը մեկն է տարածաշրջանի առավել ակտիվ երկրներից, որոնք լավ հարաբերություններ են պահպանում ինչպես Թեհրանի, այնպես էլ Վաշինգտոնի հետ, և մշտապես կարգավորման հարցի շուրջ իրենց կարծիքն ու գաղափարներն են փոխանակում Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հետ:

Пакистан остается основным посредником в переговорах с США: Министерство иностранных дел Ирана
Иран ведет диалог с Соединенными Штатами по урегулированию конфликта только через Пакистан, хотя и другие страны предпринимают шаги по снижению напряженности в регионе. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи.
“Различные страны поддерживают контакты в этом вопросе, и многие страны региона испытывают реальные опасения по поводу обострения напряженности. Тем не менее посредником по-прежнему остается Пакистан. Пакистан как официальный посредник между Ираном и США продолжает свою деятельность в этом направлении”, — ТАСС цитирует его слова.
Как отметил Багаи, Катар является одной из наиболее активных стран в регионе, которая поддерживает хорошие отношения как с Тегераном, так и с Вашингтоном и постоянно обменивается мнениями и идеями по вопросу урегулирования конфликта с министром иностранных дел Ирана Аббасом Арагчи.