Եվրոպան կաջակցի Հայաստանին ԵՄ անդամ դառնալու ձգտումներում. Մարթա Կոս
Եվրոպան կաջակցի Հայաստանին ԵՄ անդամ դառնալու նրա ձգտումներում, ասել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի եվրաինտեգրման վերաբերյալ վերջին հայտարարությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցի տեսանյութը տարածել է ԵՄ արտաքին գործերի խորհուրդը:
«Միայն Հայաստանի ժողովուրդը կարող է որոշել իր ապագան: Եվրոպական քաղաքական համայնքի վերջին հանդիպումը, ինչպես նաև ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողովը ցույց տվեցին այն ուղին, որով նրանք ցանկանում են գնալ, և Եվրոպան կաջակցի նրանց», - ասել է Կոսը։
Նա հավելել է, որ Եվրոպան տեղյակ է տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական դինամիկայից և ուշադրությամբ կհետևի դրան:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ առաջարկել է ԵԱՏՄ հաջորդ գագաթնաժողովի ժամանակ քննարկել Եվրամիության հետ կապված Հայաստանի ծրագրերը: Ապրիլի 1-ին Մոսկվայում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը Պուտինը նշել էր, որ անհնար է միաժամանակ լինել ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի մաքսային միության մեջ։

Европа поддержит Армению в стремлении стать членом ЕС: Марта Кос
Европа поддержит Армению в ее стремлении к членству в ЕС, заявила еврокомиссар по вопросам расширения Марта Кос, комментируя недавние заявления об европейской интеграции Армении. Как передает “Арменпресс”, видеозапись беседы с журналистами была опубликована Советом по иностранным делам ЕС.
“Встреча европейского политического сообщества, а также саммит ЕС-Армения показали, каким путем они (Армения) хотят идти, и Европа их поддержит”, — сказала Кос.
Она добавила, что Европа осведомлена о геополитической динамике в регионе и будет внимательно следить за ней.
Ранее президент России Владимир Путин заявил, что предложил обсудить планы Армении по вступлению в Евросоюз на следующем саммите ЕАЭС. 1 апреля на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Москве Путин отметил, что невозможно одновременно находиться в ЕС и в таможенном союзе ЕАЭС.