Իրաքի վարչապետը Պենտագոնի ղեկավարի հետ քննարկել է գործակցությունն անվտանգության ոլորտում
Իրաքի վարչապետ Ալի Ֆալիհ ազ-Զայդին և ԱՄՆ պատերազմի նախարար Փիթ Հեգսեթը քննարկել են գործակցությունն անվտանգության ոլորտում և ամերիկյան զորքերի ներգրավումն Իրաքի զինված ուժերի պատրաստման գործում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Իրաքի վարչապետը գրել է X հարթակում:
Նա նշել է, որ Հեգսեթը շնորհավորել է իրեն նոր կառավարություն կազմելու մանդատ ստանալու առթիվ։
«Քննարկվել են նաև երկկողմ հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում, հատկապես՝ կապված անվտանգության ոլորտում գործակցության հետ՝ համաձայն Իրաքի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական համագործակցության շուրջ շրջանակային համաձայնագրի», - գրել է վարչապետը։
Ազ-Զայդին, որն ապրիլի վերջին դարձել է Իրաքի կառավարության ղեկավարը, ընդգծել է երկու երկրների միջև հատուկ հարաբերությունները։
«Զանգը հաստատեց երկու երկրների միջև հարաբերությունների յուրահատուկ բնույթը և դրանց վերաակտիվացման ուղղությամբ աշխատանքի կարևորությունը վարժանքների ոլորտում՝ Իրաքի զինված ուժերի կարողությունները բարելավելու և դրանց մարտունակության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով», - հավելել է վարչապետը։
Ազ-Զայդին վարչապետ է ընտրվել այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրապարակայնորեն սպառնաց դադարեցնել Իրաքին տրամադրվող օգնությունը, եթե կառավարության ղեկավար նշանակվի ավելի վաղ առաջադրված թեկնածու Նուրի ալ Մալիքին, որին ԱՄՆ-ն համարում է իրանամետ։

Премьер-министр Ирака обсудил с главой Пентагона сотрудничество в сфере безопасности
Премьер-министр Ирака Али Фалих аз-Заиди и министр обороны США Пит Хегсетт обсудили сотрудничество в сфере безопасности и участие американских войск в подготовке иракских вооруженных сил. Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Ирака написал на платформе X.
Он отметил, что Хегсетт поздравил его с получением мандата на формирование нового правительства.
«Также обсуждались двусторонние отношения в различных областях, особенно те, которые касаются сотрудничества в сфере безопасности в соответствии с рамочным соглашением о стратегическом сотрудничестве между Ираком и Соединенными Штатами», — написал премьер-министр.
Аз-Заиди, возглавивший иракское правительство в конце апреля, подчеркнул особые отношения между двумя странами.
«Разговор подтвердил уникальный характер отношений между двумя странами и важность работы по их активизации в области учений с целью повышения боеспособности иракских вооруженных сил и увеличения их боевой эффективности», — добавил премьер-министр.
Аз-Заиди был избран премьер-министром после того, как президент США Дональд Трамп публично пригрозил прекратить помощь Ираку, если ранее выдвинутый кандидат Нури аль-Малики, которого США считают проиранским политиком, будет назначен главой правительства.