ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի երրորդ հրթիռային էսկադրային ականակիրը մտել է Պարսից ծոց
Ամերիկյան երրորդ հրթիռային էսկադրային ականակիրը՝ ռազմածովային ուժերի «Ռաֆայել Պերալտա» նավը, Պարսից ծոցի ջրատարածք է մտել՝ անցնելով Հորմուզի նեղուցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CBS News հեռուստաալիքը՝ հղում անելով պաշտոնատար անձանց։
Նրանց տվյալների համաձայն՝ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի բոլոր երեք նավերը, այդ թվում՝ «Թրաքսթըն» և «Մեյսոն» էսկադրային ականակիրները, ներկայում գտնվում են Հորմուզի նեղուցից դեպի արևմուտք ընկած շրջանում։
Պաշտոնյաների խոսքով՝ դրանք պաշտպանության բազմամակարդակ համակարգի մաս են կազմում, որը ներառում է մարտական նավեր, մարտական ավիացիա և ՀՕՊ համակարգեր՝ պաշտպանելու ցանկացած առևտրային նավի, որոնք փորձում են Պարսից ծոցից նեղուցով դուրս գալ։
Ինչպես հաղորդել է Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM), «Թրաքսթըն» և «Մեյսոն» էսկադրային ականակիրները մայիսի 4-ին կործանիչների և ուղղաթիռների պահպանության ներքո Հորմուզով անցնելիս գրոհի են ենթարկվել իրանական ուժերի կողմից հրթիռներով, անօդաչուներով և արագընթաց նավակներով։ Զինվորական պաշտոնյաները նշել են, որ նավերի պաշտպանական միջոցները՝ օդից ուժեղացված աջակցությամբ, հաջողությամբ կալանել կամ կասեցրել են յուրաքանչյուր մոտեցող սպառնալիք:
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ մայիսի 4-ին սկսված «Ազատություն նախագիծ» գործողությունը, որը նպատակ ուներ ապահովել Հորմուզի նեղուցով առևտրային նավերի անցումը, կարճ ժամանակով դադարեցվում է՝ Իրանի հետ համաձայնագրի վերջնական լրամշակման և ստորագրման հնարավորությունը գնահատելու համար։

Третий ракетный эскадренный миноносец ВМС США вошел в Персидский залив
Третий американский эсминец с управляемыми ракетами, USS Rafael Peralta, вошел в Персидский залив, пройдя через Ормузский пролив. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает CBS News со ссылкой на официальных лиц.
Они сообщили, что все три судна ВМС США, включая эсминцы USS Truxtun и USS Mason, в настоящее время находятся западнее от Ормузского пролива.
Эсминцы являются частью многоуровневой системы обороны, включающей боевые корабли, боевые самолеты и системы ПВО, предназначенной для защиты любых коммерческих судов, пытающихся выйти из Персидского залива через пролив.
Центральное командование США (CENTCOM) на Ближнем Востоке сообщило, что 4 мая эсминцы USS Truxton и USS Mason были атакованы иранскими силами с использованием ракет, беспилотников и скоростных катеров во время прохождения через Ормузский пролив под защитой истребителей и вертолетов. Военные отметили, что системы обороны кораблей, при поддержке усиленной авиации, успешно перехватили или нейтрализовали любую приближающуюся угрозу.
В то же время президент США Дональд Трамп объявил о временной приостановке операции “Проект “Свобода””, начавшейся 4 мая и направленной на обеспечение прохода коммерческих судов через Ормузский пролив, для оценки возможности завершения и подписания соглашения с Ираном.