Մոլդովան կհյուրընկալի ավելի քան 50 պատվիրակություն Եվրոպայի խորհրդի նախարարական նստաշրջանի ընթացքում
Քիշնևը մայիսի 14-15-ը կհյուրընկալի Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախարարական նստաշրջանը, որին սպասվում է անդամ պետությունների ավելի քան 50 պատվիրակությունների, այդ թվում՝ արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Moldpres գործակալությունը:
Մոլդովայի արտաքին գործերի նախարար Միհայ Պոպշոյը նշել է, որ այս հանդիպումը նշանավորում է Եվրոպայի խորհրդում Մոլդովայի նախագահության ավարտը։
«Հանդիպման ժամանակ մենք կկենտրոնանանք մանդատն ընդունելիս մեր ստանձնած առաջնահերթությունների վրա՝ Ուկրաինային շարունակական աջակցություն, ապատեղեկատվության և արտաքին միջամտության դեմ պայքար, անդամ երկրներում անվտանգության ամրապնդում և ժողովրդավարական դիմակայունության ամրապնդում», - ասել է նախարարը։
Պոպշոյը շեշտել է, որ Մոլդովայի համար մեծ պատիվ և պատասխանատվություն է եղել Եվրոպայի խորհրդում վեց ամսվա նախագահությունը։
«Նախարարական նստաշրջանի ավարտին մենք նախագահությունը կփոխանցենք Մոնակոյի իշխանությանը», - ասել է նախարարը։
Մոլդովայի դիվանագիտության ղեկավարը վերահաստատել է, որ երկիրը շարունակում է հանձնառու մնալ Եվրոպայի խորհրդի հիմքում ընկած արժեքների և սկզբունքների խթանմանը։

Молдова примет более 50 делегаций во время министерской сессии Совета Европы
Кишинев примет министерскую сессию Комитета министров Совета Европы 14-15 мая, в которой, как ожидается, примут участие более 50 делегаций государств-членов, в том числе министров иностранных дел. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Moldpres.
Министр иностранных дел Молдовы Михай Попшой отметил, что эта встреча знаменует собой окончание председательства Молдовы в Совете Европы.
«В ходе встречи мы сосредоточимся на приоритетах, которые мы взяли на себя, принимая мандат: продолжение поддержки Украины, борьба с дезинформацией и внешним вмешательством, укрепление безопасности и укрепление демократической устойчивости в государствах-членах», — сказал министр.
Попшой подчеркнул, что шестимесячное председательство в Совете Европы было для Молдовы большой честью и ответственностью.
«По окончании министерской сессии мы передадим председательство Княжеству Монако», — сказал министр.
Министр иностранных дел Молдовы подтвердил, что страна по-прежнему привержена продвижению ценностей и принципов, лежащих в основе Совета Европы.