ՆԱՏՕ-ն աշխատում է ԱՄՆ-ի հետ՝ Գերմանիայում ռազմական ներկայության վերաբերյալ որոշման մանրամասները հասկանալու համար
ՆԱՏՕ-ն կապի մեջ է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ՝ Գերմանիայից ամերիկացի 5000 զինվորականի դուրսբերման հետ կապված իրավիճակը պարզաբանելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X-ում գրել է դաշինքի խոսնակ Ալիսոն Հարթը։
«Մենք աշխատում ենք ԱՄՆ-ի հետ՝ Գերմանիայում նրանց ռազմական ներկայության վերաբերյալ որոշման մանրամասները հասկանալու համար», - նշվում է հայտարարության մեջ։
Հարթը շեշտել է, որ շարունակում են վստահ լինել զսպման և պաշտպանության ապահովման իրենց կարողության վրա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի հասարակայնության հետ կապերի գծով օգնական Շոն Փարնելը հայտարարել էր, որ Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը հրամայել է Գերմանիայից դուրս բերել 5000 ամերիկացի զինծառայողի։ Զորքերի դուրսբերումը, ենթադրաբար, կավարտվի 6-12 ամսվա ընթացքում:
Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսն էլ հայտարարել էր, որ Գերմանիայից 5000 ամերիկացի զինվորի դուրսբերման մասին հայտարարությունը կանխատեսելի էր։ Նա նշել էր, որ ամերիկյան զորքերի ներկայությունը Եվրոպայում և հատկապես Գերմանիայում բխում է ինչպես իրենց, այնպես էլ Միացյալ Նահանգների շահերից։

НАТО сотрудничает с США для выяснения деталей решения о военном присутствии в Германии
НАТО находится в контакте с Соединенными Штатами Америки для уточнения ситуации с выводом 5000 американских солдат из Германии.
Как передает Арменпресс, об этом написала в X пресс-секретарь альянса Элисон Харт.
«Мы работаем с Соединенными Штатами, чтобы разобраться в деталях их решения относительно военного присутствия в Германии», — говорится в заявлении.
Харт подчеркнул, что они по-прежнему уверены в своей способности обеспечивать сдерживание и оборону.
Ранее Шон Парнелл, помощник министра обороны США по связям с общественностью, объявил, что глава Пентагона Пит Хэгсет отдал приказ о выводе 5000 американских военнослужащих из Германии. Он сказал, что вывод войск, вероятно, будет завершен в течение 6-12 месяцев.
Министр обороны Германии Борис Писториус заявил, что объявление о выводе 5000 американских военнослужащих из Германии было предсказуемым. Он отметил, что присутствие американских войск в Европе, и особенно в Германии, отвечает интересам как самих американцев, так и Соединенных Штатов.