Էկոնոմիկայի նախարարը Ռուսաստանում «Ջերմուկ» հանքային ջրերի խմբաքանակի վաճառքն արգելելու որոշման մեջ քաղաքական ենթատեքստ չի տեսնում
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն անդրադարձել է Ռուսաստանում «Ջերմուկ գրուպ» ընկերության հանքային ջրերի որոշակի խմբաքանակի վաճառքն արգելելու որոշմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  Աշխատանքի և աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրվան նվիրված շքերթի ժամանակ լրագրողների հետ ճեպազրույցում նախարարն ասաց, որ քաղաքական ենթատեքստ կատարվածում չի տեսնում։
«Մեր երկրից դուրս եկող  ապրանքի որակական չափանիշները պետք է ապահովենք։ Ես ինքս հավատացած եմ, որ «Ջերմուկ»-ը բարձր որակի է և համապատասխանում է բոլոր ստանդարտներին և  բացարձակ կասկած չունեմ, որ  հարցը լուծվելու է»,-ասաց նախարարը։
Ապրիլի 28-ին հայտնի էր դարձել, որ Ռուսաստանն արգելել է հայկական «Ջերմուկ» հանքային ջրերի որոշակի խմբաքանակի վաճառքը օնլայն և օֆլայն խանութներում։ Հայկական հանքային ջրերի վաճառքը դադարեցնելու համար հիմք էր հանդիսացել  «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ի նամակը, որում գերատեսչությունը նշել է «Ռուսաստանի քաղաքացիների կյանքին և առողջությանը հնարավոր վտանգը կանխելու համար հրատապ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտության մասին»։ Որպես վաճառքը դադարեցնելու պատճառ էր նշվել «պարտադիր պահանջների խախտումը»։ Արգելքի տակ են ընկել 2026 թվականի փետրվարի 17-ից մինչև 2026 թվականի մարտ արտադրված ջրերը։

Министр экономики не видит политического подтекста в решении о запрете продажи партии минеральной воды «Джермук» в России
Министр экономики Республики Армения Геворг Папоян коснулся решения о запрете продажи определенной партии минеральной воды «Джермук Групп» в России.
Как передает Арменпресс, в ходе брифинга с журналистами во время шествия, посвященного Международному дню труда и солидарности трудящихся, министр заявил, что не видит в произошедшем никакого политического подтекста.
«Мы должны обеспечить соответствие стандартам качества продукции, вывозимой из нашей страны. Я лично убежден, что «Джермук» — это высококачественная продукция, отвечающая всем стандартам, и у меня нет никаких сомнений в том, что этот вопрос будет решен», — сказал министр.
28 апреля стало известно, что Россия запретила продажу определенной партии армянской минеральной воды «Джермук» в онлайн- и офлайн-магазинах. Основанием для прекращения продажи армянской минеральной воды послужило письмо Роспотребнадзора, в котором ведомство отметило «необходимость принятия срочных мер для предотвращения возможной угрозы жизни и здоровью российских граждан». Причиной прекращения продажи названо «нарушение обязательных требований». Под запрет попала вода, произведенная с 17 февраля по март 2026 года.