Էկոնոմիկայի նախարարը Ռուսաստանում «Ջերմուկ» հանքային ջրերի խմբաքանակի վաճառքն արգելելու որոշման մեջ քաղաքական ենթատեքստ չի տեսնում
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն անդրադարձել է Ռուսաստանում «Ջերմուկ գրուպ» ընկերության հանքային ջրերի որոշակի խմբաքանակի վաճառքն արգելելու որոշմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  Աշխատանքի և աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրվան նվիրված շքերթի ժամանակ լրագրողների հետ ճեպազրույցում նախարարն ասաց, որ քաղաքական ենթատեքստ կատարվածում չի տեսնում։
«Մեր երկրից դուրս եկող  ապրանքի որակական չափանիշները պետք է ապահովենք։ Ես ինքս հավատացած եմ, որ «Ջերմուկ»-ը բարձր որակի է և համապատասխանում է բոլոր ստանդարտներին և  բացարձակ կասկած չունեմ, որ  հարցը լուծվելու է»,-ասաց նախարարը։
Ապրիլի 28-ին հայտնի էր դարձել, որ Ռուսաստանն արգելել է հայկական «Ջերմուկ» հանքային ջրերի որոշակի խմբաքանակի վաճառքը օնլայն և օֆլայն խանութներում։ Հայկական հանքային ջրերի վաճառքը դադարեցնելու համար հիմք էր հանդիսացել  «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ի նամակը, որում գերատեսչությունը նշել է «Ռուսաստանի քաղաքացիների կյանքին և առողջությանը հնարավոր վտանգը կանխելու համար հրատապ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտության մասին»։ Որպես վաճառքը դադարեցնելու պատճառ էր նշվել «պարտադիր պահանջների խախտումը»։ Արգելքի տակ են ընկել 2026 թվականի փետրվարի 17-ից մինչև 2026 թվականի մարտ արտադրված ջրերը։

Economy Minister sees no political context in Russia’s decision to ban sales of certain “Jermuk” mineral water batches
Armenia’s Minister of Economy Gevorg Papoyan has commented on Russia’s decision to ban the sale of certain batches of mineral water produced by the “Jermuk Group” company, saying he does not see any political context in the move. He made the remarks during a press briefing with journalists on the sidelines of a parade dedicated to International Workers’ Day.
“We must ensure the quality standards of goods exported from our country. I personally believe that ‘Jermuk’ is of high quality and meets all standards, and I have no doubt that the issue will be resolved,” the minister said.
On 28 April, it became known that Russia had banned the sale of certain batches of Armenian “Jermuk” mineral water in both online and offline stores. The decision to suspend sales was based on a letter from Russia’s consumer watchdog, Rospotrebnadzor, which cited the need to take urgent measures to prevent a possible threat to the life and health of Russian citizens. The stated reason for the suspension was a violation of mandatory requirements. The ban applies to water produced between 17 February 2026 and March 2026.