Պետքարտուղարությունը Թրամփի պատկերով անձնագրեր է պատրաստում ԱՄՆ-ի 250-ամյակի կապակցությամբ
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հաղորդել է, որ պատրաստվում է երկրի 250-ամյակի կապակցությամբ սահմանափակ քանակությամբ հատուկ անձնագրեր թողարկել. փաստաթղթերում առաջին անգամ կտպվի գործող նախագահի պատկերը։ Դոնալդ Թրամփը կդառնա առաջին ամերիկացի ղեկավարը, որի դեմքը կենդանության օրոք կհայտնվի այդ փաստաթղթում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը։
Հատուկ անձնագրի գաղափարը քննարկվել է մի քանի ամիս շարունակ և հաստատվել ապրիլի 27-ի երեկոյան։ Տպաքանակը կկազմի 25 000-ից մինչև 30 000 օրինակ։ Այդ անձնագրերը հասանելի կլինեն այն դիմողներին, որոնք փաստաթղթերն անձամբ կձևակերպեն Վաշինգտոնի անձնագրային գրասենյակում հուլիսի 4-ից։ Այն անձինք, որոնք ցանկանում են ստանդարտ անձնագիր ստանալ, կկարողանան այն ձևակերպել առցանց կամ այլ գրասենյակներում։
Պետքարտուղարության մամուլի քարտուղար Թոմի Փիգոթը հայտնել է, որ շարքը կունենա անհատական ​​դիզայն՝ պահպանելով պաշտպանության բոլոր ստանդարտ տարրերը։ Այդ անձնագրի ներսում նախագահի պատկերը կլինի ոսկեգույն ստորագրության վերևում, իսկ շապիկի վրա խոշոր ոսկեգույն տառերով կնշվի երկրի անվանումն ու «Անձնագիր» բառը։ Հակառակ կողմում նախատեսված է ամերիկյան դրոշի պատկերը՝ ոսկեգույն լամինատով և 250 թիվը։
Ինչպես նշում է The Associated Press-ը, ժամանակակից ամերիկյան անձնագրերում արդեն իսկ կան Ջորջ Վաշինգտոնի, Թոմաս Ջեֆերսոնի, Թեոդոր Ռուզվելտի և Աբրահամ Լինքոլնի պատկերները, ինչպես նաև խորհրդանշական օբյեկտներ՝ Ազատության արձանը, Ազատության զանգը և Անկախության սրահը։
Մարտին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է Դոնալդ Թրամփի ստորագրությունը դոլարային թղթադրամների վրա զետեղելու պլանների մասին՝ ԱՄՆ-ի անկախության 250-ամյակի կապակցությամբ։

Госдепартамент США выпустит паспорта Трампа в честь 250-летия США
Госдепартамент США заявил, что готовится выпустить ограниченное количество специальных паспортов в честь 250-летия страны. Впервые на этих документах будет изображен действующий президент. Дональд Трамп станет первым американским лидером, чье лицо появится на документе при его жизни. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство The Associated Press.
Идея создания специального паспорта обсуждалась несколько месяцев и была одобрена вечером 27 апреля. Тираж составит от 25 000 до 30 000 экземпляров. Эти паспорта будут доступны заявителям, которые подадут заявку лично в паспортном офисе Вашингтона, начиная с 4 июля. Те, кто хочет подать заявку на стандартный паспорт, смогут сделать это онлайн или в других офисах.
Пресс-секретарь Госдепартамента Томми Пиготт заявил, что серия будет иметь уникальный дизайн, сохраняя при этом все стандартные функции безопасности. На внутренней стороне паспорта будет размещен портрет президента над золотой подписью, а на обложке крупными золотыми буквами будет напечатано название страны и слово «Паспорт». На оборотной стороне будет изображено ламинированное золотом изображение американского флага и число 250.
Как отмечает Associated Press, на современных американских паспортах уже изображены Джордж Вашингтон, Томас Джефферсон, Теодор Рузвельт и Авраам Линкольн, а также такие знаковые достопримечательности, как Статуя Свободы, Колокол Свободы и Зал Независимости.
В марте Министерство финансов США объявило о планах поставить подпись Дональда Трампа на долларовых купюрах в честь 250-летия независимости США.