Թրամփն իր օգնականներին հանձնարարել է պատրաստվել Իրանի երկարատև շրջափակմանը. WSJ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր օգնականներին հանձնարարել է պատրաստվել Իրանի երկարատև շրջափակմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Wall Street Journal-ը (WSJ)՝ հղում անելով ամերիկացի պաշտոնատար անձանց։
Հրատարակության տվյալներով, վերջին շաբաթներին Սպիտակ տան ղեկավարը կողմ է արտահայտվել Իսլամական Հանրապետության տնտեսության վրա ճնշման մեծացմանը՝ թույլ չտալով նավերի, այդ թվում՝ նավթատար լցանավերի ելքն իրանական նավահանգիստներից։ Թրամփը կարծում է, որ այլընտրանքային տարբերակները, այդ թվում՝ ռմբակոծությունների վերսկսումը կամ հակամարտությունից հրաժարվելն ավելի մեծ ռիսկեր են ներկայացնում Վաշինգտոնի համար, քան շրջափակումը շարունակելը։
WSJ-ն նշում է, որ նախագահը հակասական հորդորներ է ստանում հետագա գործողությունների վերաբերյալ: Պաշտոնյաների մի մասը կոչ է անում ուժեղացնել ճնշումը Թեհրանի վրա, մյուսները մտահոգված են, որ Հորմուզի նեղուցը փակ պահելը կամ մարտական գործողությունները շարունակելը կարող է բացասաբար անդրադառնալ ԱՄՆ-ի տնտեսության վրա և ազդել Կոնգրեսում հանրապետականների համար միջանկյալ ընտրությունների արդյունքի վրա։
Իր հերթին, ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը X-ում հայտնել է, որ ամերիկյան շրջափակման պատճառով իրանական Չաբահարի նավահանգստում կուտակվել է ավելի քան 20 նավ։ Զինվորականների տվյալներով՝ գործողության սկզբից ի վեր ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի նավերն ու ուղղաթիռները հետ են ուղարկել Իրանի հետ կապված 39 առևտրային նավ, որոնք ուղևորվում էին դեպի իրանական նավահանգիստներ կամ դուրս էին եկել այնտեղից։

Трамп поручил своим помощникам подготовиться к длительной блокаде Ирана - WSJ
Президент США Дональд Трамп поручил своим помощникам подготовиться к длительной блокаде Ирана. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Wall Street Journal (WSJ) со ссылкой на американских чиновников.
По данным издания, в последние недели глава Белого дома высказывался за усиление давления на экономику Исламской Республики путем предотвращения выхода судов, включая нефтяные танкеры, из иранских портов. Трамп считает, что альтернативные варианты, включая возобновление бомбардировок или прекращение конфликта, представляют для Вашингтона большую опасность, чем продолжение блокады.
WSJ отмечает, что президент получает противоречивые советы относительно дальнейших действий. Некоторые чиновники призывают к усилению давления на Тегеран, в то время как другие обеспокоены тем, что сохранение Ормузского пролива закрытым или продолжение боевых действий может нанести ущерб экономике США и повлиять на результаты промежуточных выборов для республиканцев в Конгрессе.
В свою очередь, Центральное командование США сообщило по X, что в иранском порту Чабахар из-за американской блокады скопилось более 20 судов. По данным военных, с начала операции корабли и вертолеты ВМС США развернули 39 связанных с Ираном торговых судов, направлявшихся в иранские порты или покидавших их.