Թրամփը գոհ չէ Իրանի վերջին առաջարկից. ԶԼՄ-ներ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հավանաբար, չի ընդունի Իրանի վերջին առաջարկը, որով նախատեսվում է բացել Հորմուզի նեղուցը, իսկ միջուկային ծրագրի հարցը թողնել հետագա բանակցությունների համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The New York Times-ը՝ հղում անելով քննարկումներից տեղյակ մի քանի աղբյուրի։
Ըստ այդ աղբյուրների՝ նախագահ Թրամփն իր խորհրդականներին ասել է, որ ինքը գոհ չէ Իրանի վերջին առաջարկից։ Ավելին, Սպիտակ տանը կայացած հանդիպման ժամանակ քննարկումը կենտրոնացած է եղել այն բանի վրա, թե ինչ լրացուցիչ ռազմական գործողություններ կպահանջվեն՝ ստիպելու Թեհրանին զգալի զիջումների գնալ բանակցություններում։
CNN-ը, հղում անելով իրավիճակին ծանոթ իր աղբյուրներին, նույնպես հաղորդում է, որ Թրամփն, ամենայն հավանականությամբ, չի ընդունի այն ծրագիրը, որը վերջին օրերին ներկայացվել է ԱՄՆ-ին։
Նեղուցի բացումը առանց հարստացված ուրանի հարցը լուծելու կարող է զրկել ԱՄՆ-ին բանակցություններում հիմնական լծակներից, նշել են աղբյուրները։
Այնուամենայնիվ, իրանական նավերի շրջափակման շարունակման պատճառով էներգակիրների գների աճը կպահպանվի. սա արդեն հանգեցրել է ԱՄՆ-ում բենզինի գնի կտրուկ աճի, նշում է հեռուստաալիքը։
Reuters գործակալության աղբյուրները ևս հայտնել են, որ նախագահ Թրամփը «գոհ չէ» Իրանի վերջին առաջարկից։
Wall Street Journal-ի աղբյուրներն էլ հայտնել են, որ Վաշինգտոնը, հավանաբար, իր պատասխանը կներկայացնի Թեհրանին «առաջիկա օրերին»։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Իրանը միջնորդներին ներկայացրել է երեք փուլով ծրագիր, որի առաջին փուլը կկենտրոնանա պատերազմի դադարեցման, ինչպես նաև Իրանի ու Լիբանանի դեմ ռազմական գործողությունները չվերսկսելու երաշխիքների վրա։ Երկրորդ փուլը կկենտրոնանա պատերազմի ավարտից հետո Հորմուզի նեղուցի կառավարման հարցերի վրա։ Առաջին երկու փուլերի վերաբերյալ համաձայնություն ձեռք բերելուց հետո, երրորդ փուլում կքննարկվի Իրանի միջուկային ծրագիրը։

Трамп недоволен последним предложением Ирана - СМИ
Президент США Дональд Трамп вряд ли примет последнее предложение Ирана, которое предусматривает открытие Ормузского пролива и оставление ядерной проблемы для дальнейших переговоров. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The New York Times со ссылкой на несколько источников, знакомых с ходом обсуждений.
По словам этих источников, президент Трамп сообщил своим советникам, что он недоволен последним предложением Ирана. Более того, во время встречи в Белом доме обсуждалось, какие дополнительные военные действия потребуются, чтобы заставить Тегеран пойти на существенные уступки в переговорах.
CNN, ссылаясь на свои источники, знакомые с ситуацией, также сообщает, что Трамп вряд ли примет план, представленный Соединенным Штатам в последние дни.
Открытие пролива без решения вопроса об обогащенном уране может лишить Соединенные Штаты ключевых рычагов влияния на переговорах, отмечают источники.
Однако, как отмечает телеканал, продолжающаяся блокада иранских судов будет и дальше способствовать росту цен на энергоносители, что уже привело к резкому повышению цен на бензин в Соединенных Штатах.
Источники Reuters также сообщили, что президент Трамп «не удовлетворен» последним предложением Ирана.
Источники Wall Street Journal также сообщили, что Вашингтон, вероятно, представит свой ответ Тегерану «в ближайшие дни».
Ранее сообщалось, что Иран представил посредникам трехэтапный план, первый этап которого будет посвящен прекращению войны, а также гарантиям не возобновлять военные действия против Ирана и Ливана. Второй этап будет посвящен вопросам управления Ормузским проливом после войны. После достижения соглашения по первым двум этапам, на третьем этапе будет обсуждаться ядерная программа Ирана.