Իրանը դիտարկում է ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների հնարավորությունը՝ Թրամփի առաջարկից հետո
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Թեհրանը դիտարկում է ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների տարբերակը՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկից հետո։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին ասել է «Վեստի» ծրագրի լրագրող Պավել Զարուբինին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը Իրանի հետ դիմակայությունում չի հասել իր առջև դրած որևէ նպատակի, այդ իսկ պատճառով այժմ խոսում է բանակցությունների մասին։
«Ակնհայտ է, որ Իրանը դիմակայում է աշխարհի ամենամեծ գերտերությանը, և նրանք չեն հասել իրենց նպատակներից ոչ մեկին։ Այդ պատճառով էլ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խնդրում է բանակցություններ, և մենք այժմ դիտարկում ենք այդ տարբերակը»,- նշել է Արաղչին։
Ապրիլի 8-ին Վաշինգտոնն ու Թեհրանը հայտարարել են երկշաբաթյա հրադադարի մասին։ Դրանից հետո Իսլամաբադում տեղի ունեցած բանակցությունները արդյունք չեն տվել։
Ապրիլի 21-ին Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ երկարաձգում է հրադադարը՝ մինչև Թեհրանի կողմից հակամարտության կարգավորման առաջարկների ներկայացումը և բանակցությունների ավարտը։

Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi has said Tehran is considering the possibility of negotiations with Washington following an offer from US President Donald Trump.
Speaking in an interview with Pavel Zarubin of Russia’s Vesti programme, Araghchi argued that the United States had failed to achieve any of its objectives in its standoff with Iran - and that this is precisely why it is now seeking dialogue.
“It is clear that Iran has been standing up to the world’s greatest superpower, and they have not achieved a single one of their goals,” he said.
“That is why US President Donald Trump is asking for negotiations, and we are now weighing that option.”
On 8 April, Washington and Tehran announced a two-week ceasefire.
Subsequent talks held in Islamabad, however, produced no result.
On 21 April, Trump announced an extension of the ceasefire, pending the submission of proposals from Tehran on resolving the conflict and the conclusion of negotiations.