Իրանը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ի ռազմածովային շրջափակումը քիչ ազդեցություն ունի պարենի մատակարարման վրա
Իրանի գյուղատնտեսության նախարար Ղոլամռեզա Նուրին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի ռազմածովային շրջափակումը քիչ ազդեցություն է ունեցել երկրում հիմնական ապրանքների և պարենի մատակարարման կարողության վրա։ Նա դա բացատրել է երկրի ներքին արտադրության կայունությամբ և ներմուծման այլընտրանքային ուղիներով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է իրանական IRNA գործակալությունը։
«Չնայած ԱՄՆ-ի ռազմածովային շրջափակմանը, մենք խնդիր չունենք հիմնական ապրանքներ և սնունդ մատակարարելու հարցում։ Երկրի հսկայական չափերի շնորհիվ՝ մենք կարող ենք ներմուծել տարբեր սահմանային անցակետերով», - հայտարարել է նախարար Նուրին։
Նա նաև նշել է, որ «թշնամիները գործում են առանց սկզբունքների, ուստի իրենք պատրաստ են ամենավատ սցենարին»։
«Այնուամենայնիվ, քննարկվել են հոռետեսական սցենարներ, և ձեռնարկվել են անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքներ։ Սա կարող է հանգեցնել ծախսերի և գների աճի, բայց պարենային անվտանգության և սննդի հասանելիության սկզբունքին սպառնալիքներ հիմնականում չկան, և երկրի դիմադրողականությունը գյուղատնտեսության ոլորտում բարձր է», - պարզաբանել է նախարարը։
«Գյուղատնտեսական արտադրանքի և հիմնական ապրանքների մոտ 85 տոկոսն արտադրվում է ներքին շուկայում, ուստի երկրի պարենային անվտանգությունն ապահովված է», - հավելել է նա։
Իրանի հետ հրադադարի հայտարարումից մի քանի օր անց ԱՄՆ-ն ապրիլի 13-ին ռազմածովային շրջափակում է սահմանել Իրանի նավահանգիստների նկատմամբ։ Իրանը խստորեն քննադատել է շրջափակումը՝ այն որակելով որպես հրադադարի խախտում։
Երկշաբաթյա հրադադարի ժամկետը լրանում է ապրիլի 22-ին. ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է այն երկարաձգելու մասին։

Иран заявляет, что морская блокада США мало повлияла на поставки продовольствия
Министр сельского хозяйства Ирана Голамреза Нури заявил, что морская блокада США мало повлияла на способность страны поставлять основные товары и продукты питания. Он объяснил это стабильностью внутреннего производства страны и наличием альтернативных путей импорта. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство IRNA.
«Несмотря на морскую блокаду США, у нас нет проблем с поставками основных товаров и продуктов питания. Благодаря огромным размерам страны мы можем импортировать через различные пограничные пункты», — сказал министр Нури.
Он также отметил, что «враги действуют без принципов, поэтому они готовы к наихудшему сценарию».
«Тем не менее обсуждались пессимистические сценарии и были приняты необходимые меры. Это может привести к увеличению затрат и росту цен, но принципу продовольственной безопасности и доступности продовольствия в основном угроз нет, и устойчивость сельскохозяйственного сектора страны высока», — пояснил министр.
«Около 85 процентов сельскохозяйственной продукции и товаров первой необходимости производится на внутреннем рынке, поэтому продовольственная безопасность страны обеспечена», — добавил он.
Через несколько дней после объявления о прекращении огня с Ираном, 13 апреля, США ввели морскую блокаду иранских портов. Иран резко осудил блокаду, назвав ее нарушением режима прекращения огня.