Թեհրանը նախազգուշացրել է ԱՄՆ-ի գրոհի դեպքում անհապաղ պատասխանի մասին
Իրանական զինված ուժերը գտնվում են լիակատար մարտական պատրաստության վիճակում և ԱՄՆ-ի հարձակման դեպքում անհապաղ հարված կհասցնեն «նախապես որոշված թիրախներին»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) զինված ուժերի «Խաթամ ալ Անբիա» կենտրոնական շտաբի պաշտոնական ներկայացուցիչ Էբրահիմ Զոլֆաղարին։
«Մեր մարտունակ և հզոր ուժերը վաղուց գտնվում են հարյուր տոկոսով պատրաստ վիճակում», - նրա խոսքերն են մեջբերում իրանական ԶԼՄ-ները։
Զոլֆաղարին հավելել է, որ «Իսլամական Հանրապետության դեմ ագրեսիայի և ցանկացած գործողության» դեպքում Իրանի ուժերը «անհապաղ և հզոր կերպով կգրոհեն նախապես որոշված թիրախների վրա»։
Հայտարարությունն արվել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ կերկարաձգի Իրանի հետ հրադադարի ռեժիմը, բայց դրա հետ մեկտեղ իրանական նավահանգիստների ծովային շրջափակումը կպահպանվի։

Тегеран предупредил, что немедленно ответит в случае нападения США
Иранские Вооруженные силы находятся в полной боевой готовности и немедленно нанесут удар по «заранее определенным целям» в случае нападения США. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил официальный представитель Центрального штаба Вооруженных сил Исламской Республики Иран (ИРИ) «Хатам аль-Анбия» Ибрагим Зольфагари.
«Наши боеспособные и мощные силы уже давно находятся в состоянии стопроцентной готовности», — цитируют его иранские СМИ.
Зольфагари добавил, что в случае «агрессии и любых действий против Исламской Республики» иранские силы «немедленно и мощно нанесут удар по заранее определенным целям».
Это заявление прозвучало после того, как президент США Дональд Трамп объявил о продлении режима прекращения огня с Ираном. При этом морская блокада иранских портов остается в силе.