Մեկնարկում է Հայ ժամանակակից երաժշտության 10-րդ փառատոնը
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախաձեռնությամբ ապրիլի 29-ին կմեկնարկի Հայ ժամանակակից երաժշտության 10-րդ փառատոնի առաջին համերգաշարը:
Փառատոնի կարևոր առաքելություններից է հայ կոմպոզիտորական արվեստի հանրահռչակումը, հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների խրախուսումը՝ ստեղծելու նոր ստեղծագործություններ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ փառատոնի շրջանակում տեղի կունենան բազմաժանր համերգներ՝ կամերային-անսամբլային, երգչախմբային, երգեհոնային, նվագախմբային երաժշտության և այլն:
Փառատոնը կմեկնարկի «Կամերային երաժշտության պրեմիերաներ» խորագիրը կրող համերգով, որը տեղի կունենա Հայաստանի կոմպոզիտորների միության համերգասրահում: Երեկոյի ընթացքում կհնչեն Արամ Սաթյանի, Արթուր Շահնազարյանի, Սոֆա Միքայելյանի, Նաիրա Դիվանյանի, Դավիթ Բալասանյանի ստեղծագործությունները:
Փառատոնի երկրորդ համերգը տեղի կունենա մայիսի 8-ին Վանաձորում՝ Մ. Թավրիզյանի անվան պետկական քոլեջի համերգասրահում: ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, անվանի դիրիժոր Ռուբեն Ասատրյանի ղեկավարությամբ ելույթ կունենա Վանաձորի կամերային նվագախումբը: Հաջորդ երկու համերգները նույնպես կկայանան կոմպոզիտորների միության համերգասրահում. մայիսի 29-ին սպասվում է երգեհոնային երաժշտության երեկո, իսկ հունիսի 5-ին կհնչի հայ կոմպոզիտորների՝ երեխաների համար գրված խմբերգային երաժշտությունը՝ «Սարյան» երգչախմբի (գեղ. ղեկավար՝ Գրիգոր Հարությունյան) կատարմամբ:
Փառատոնի առաջին համերգաշարը կեզրափակվի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կամերային կազմի ելույթով. հունիսի 20-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը նվագախումբը կներկայացնի հայ ժամանակակից հեղինակների ստեղծագործություններ:
Փառատոնի երկրորդ համերգաշարում հանդես կգան Գյումրու պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն ու Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը: Համերգներին կընդգրկվեն նաև հանրապետության առաջատար մենակատարներ:

Стартует Х Фестиваль современной армянской музыки
При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) Республики Армения и по инициативе Союза композиторов РА 29 апреля стартует первая серия концертов Х Фестиваля современной армянской музыки.
Одной из важных задач фестиваля является популяризация армянского композиторского искусства, поощрение современных армянских композиторов к созданию новых произведений.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МОНКС, в рамках фестиваля пройдут концерты разных жанров: камерно-ансамблевая, хоровая, органная, оркестровая музыка и др.
Фестиваль откроется концертом под названием «Премьеры камерной музыки», который состоится в Концертном зале Союза композиторов Армении. В программе вечера произведения Арама Сатяна, Артура Шахназаряна, Софы Микаэлян, Наиры Диванян и Давида Баласаняна.
Второй концерт фестиваля состоится 8 мая в Ванадзоре, в концертном зале Государственного колледжа им. М. Тавризяна. Выступит Ванадзорский камерный оркестр под управлением заслуженного артиста Республики Армения, известного дирижера Рубена Асатряна.
Следующие два концерта также пройдут в концертном зале Союза композиторов. Вечер органной музыки запланирован на 29 мая, а 5 июня хор «Сарян» (художественный руководитель Григор Арутюнян) исполнит хоровую музыку армянских композиторов для детей.
Первый концертный цикл фестиваля завершится выступлением камерного ансамбля Государственного симфонического оркестра Армении. 20 июня оркестр представит произведения современных армянских авторов в Камерном зале им. Комитаса.
Во втором концертном цикле фестиваля примут участие Гюмрийский государственный симфонический оркестр и Государственный камерный хор Армении. В концертах также примут участие ведущие солисты республики.