Իրանում 138 հազար քաղաքացիական օբյեկտ է վնասվել ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածներից
Իրանում մոտ 138 հազար քաղաքացիական օբյեկտ է վնասվել ԱՄՆ-ի և Իսրայելի զինված ուժերի հարվածների հետևանքով հակամարտության սկզբից ի վեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է իրանական SNN հեռուստաալիքը:
Ըստ հեռուստաալիքի տվյալների՝ դրանց թվում են ավելի քան 113 հազար բնակելի շենք, մոտ 23,5 հազար առևտրային շենք, 300-ից ավելի բժշկական հաստատություն, 32 համալսարան և 993 կրթական հաստատություն։
Փետրվարի 28-ին ամերիկա-իսրայելական հարվածների մեկնարկից ի վեր Իրանում նաև ավելի քան 3300 մարդ է զոհվել։
Ապրիլի 8-ին կողմերի միջև հաստատվել է երկշաբաթյա հրադադար։ Ապրիլի 11-12-ին Իսլամաբադում ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև տեղի ունեցած բանակցություններն ավարտվել են առանց համաձայնության։

От ударов США и Израиля в Иране пострадали 138 000 гражданских объектов
В результате ударов американских и израильских вооруженных сил с начала конфликта в Иране повреждено около 138 000 гражданских объектов. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщил иранский телеканал SNN.
По данным телеканала, в числе поврежденных объектов более 113 000 жилых домов, около 23,5 тысяч коммерческих зданий, более 300 медицинских учреждений, 32 университета и 993 учебных заведения.
С начала американо-израильских ударов 28 февраля в Иране погибло более 3300 человек.
8 апреля между сторонами было установлено двухнедельное перемирие. Переговоры между США и Ираном, прошедшие в Исламабаде 11-12 апреля, завершились без достижения соглашения.