Ֆրանսիայի Լիլա քաղաքում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման արարողություն
Փարիզի մերձակա Լիլա քաղաքում, Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակը հավերժացնող պուրակում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման արարողություն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Միջոցառման ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել և ծաղկեպսակներ զետեղել Բոբինիի փոխպրեֆեկտ, Սեն-Սեն-Դենիի պրեֆեկտուրայի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վանեսա Սեդիկը, Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանության անունից՝ խորհրդական Դավիթ Ասոյանը, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Սումյա Բուրուահան, Ֆրանսիայի Սենատի անդամ Կորին Նարասիգեն, Սեն-Սեն-Դենի դեպարտամենտի խորհրդի փոխնախագահ Դանիել Գիրոն, Լիլայի քաղաքապետ Լիոնել Բենհարուսը, Իլ-դը-Ֆրանս շրջանի խորհրդական Ժոֆրի Կարվալինյոն և ֆրանսահայ համայնքային «ԱՆԻ» կազմակերպության նախագահ Ֆիլիպ Սալանշը։
Արարողությանը ծաղկեպսակ է զետեղվել նաև Ֆրանսիայի Իլ դը Ֆրանս ռեգիոնի նախագահ Վալերի Պեկրեսի անունից։
Արարողության ընթացքում կատարվել է ոգեկոչման աղոթք՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի, հնչել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի պետական օրհներգերը:

В французском городе Ле-Лила состоялась торжественная церемония, посвященная 111-й годовщине Геноцида армян
В городе Ле-Лила близ Парижа, в сквере, увековечивающем память жертв Геноцида армян, прошла церемония поминовения, посвященная 111-й годовщине Геноцида армян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе посольства Армении во Франции, в ходе мероприятия с речами выступили и возложили венки заместитель префекта Бобиньи, заместитель генерального секретаря префектуры Сена-Сен-Дени Ванесса Седик, советник Давид Асоян (от имени посольства Армении во Франции), депутат Национального Собрания Франции Сумия Буруаха, член Сената Франции Коринн Нарассиген, вице-председатель совета департамента Сена-Сен-Дени Даниэль Гиро, мэр Ле-Лила Лионель Бенхарус, советник региона Иль-де-Франс Жоффруа Карвалью и председатель организации армянской общины Франции «АНИ» Филипп Саланш.
На церемонии также был возложен венок от имени главы регионального совета Иль-де-Франс Валери Пекресс.
Во время церемонии была вознесена поминальная молитва в память о жертвах Геноцида армян, прозвучали государственные гимны Армении и Франции.