ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի չորս հավակնորդներն այս շաբաթ կմասնակցեն լսումների
ՄԱԿ-ի հաջորդ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին հավակնող չորս թեկնածու այս շաբաթ կմասնակցի լսումների, որի արդյունքում ընտրվում է կառույցի նոր ղեկավարը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով AP լրատվական գործակալությունը, այս թիվը զգալիորեն պակաս է 10 տարի առաջվա ցուցանիշից, երբ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ընտրվեց Անտոնիու Գուտերեշը։
Առաջինը գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին հավակնող թեկնածուներից Չիլիի նախկին նախագահ Միշել Բաչելետն է, ով ապրիլի 21-ին կհանդիպի ՄԱԿ-ի 193 անդամ պետությունների դեսպանների հետ երեքժամյա հարց ու պատասխանի նիստի ժամանակ։ Նրան կհաջորդի ՄԱԿ-ի միջուկային գործակալության ղեկավար Ռաֆայել Մարիանո Գրոսին Արգենտինայից։
Արդեն ապրիլի 22-ին Գլխավոր ասամբլեայի դահլիճում ելույթ կունենա ՄԱԿ-ի առևտրի քարտուղար Ռեբեկա Գրինսպանը, որին կհաջորդի Սենեգալի նախկին նախագահ Մաքի Սալը։
Այս շաբաթվա նիստերի ժամանակ չորս թեկնածուներին հարցեր են ուղղելու ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում կատարելիք աշխատանքի վերաբերյալ իրենց տեսլականի, համաշխարհային թեժ կետերի, ինչպես նաև Միավորված ազգերի կազմակերպության ապագայի վերաբերյալ։
74-ամյա Բաչելետը, որը Չիլիի նախագահի պաշտոնում երկու ոչ անընդմեջ ժամկետով պաշտոնավարելուց հետո ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարն էր, սկզբում առաջադրվել էր Չիլիի, Բրազիլիայի և Մեքսիկայի կողմից։ Սակայն, երբ Չիլիի ծայրահեղ աջակողմյան առաջնորդ Խոսե Անտոնիո Կաստը մարտին դարձավ նախագահ, նրա կառավարությունը դադարեցրեց ձախակողմյան Բաշելետին աջակցությունը։ Այդուհանդերձ, նրա թեկնածությունը պահպանվեց Բրազիլիայի և Մեքսիկայի կողմից առաջադրումների շնորհիվ։
Նախկին դիվանագետ 65-ամյա Գրոսին, որը 2019 թվականից ի վեր Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրենն է, առաջադրվել է իր հայրենի Արգենտինայի կողմից։
70-ամյա Գրինսպանը, Կոստա Ռիկայի նախկին փոխնախագահը, 2021 թվականից ի վեր ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման գործակալության՝ UNCTAD-ի գլխավոր քարտուղարն է և առաջադրվել է նաև իր երկրի կողմից։
64-ամյա Սալը առաջադրվել է Բուրունդիի կողմից, իսկ նրա հայրենի Սենեգալը Աֆրիկյան միությանը հայտնել էր, որ չի աջակցում նրան։

В слушаниях, которые пройдут на той неделе будут участвовать четыре кандидата на пост Генерального секретаря ООН
На этой неделе в слушаниях, по итогам которых будет выбран новый глава организации, примут участие четыре кандидата на пост следующего Генерального секретаря ООН. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на AP, их меньше, чем 10 лет назад, когда генсеком ООН был избран Антониу Гутерриш.
Первый кандидат на пост генерального секретаря - бывшая президент Чили Мишель Бачелет, которая 21 апреля проведет трехчасовую сессию вопросов и ответов с послами 193 государств-членов ООН. Следующий кандидат - Рафаэль Мариано Гросси, глава ядерного агентства ООН.
22 апреля в зале Генеральной Ассамблеи выступит другой кандидат - глава Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД) Ребека Гринспан, за ней последует бывший президент Сенегала Маки Салл.
В ходе слушаний четырем кандидатам будут заданы вопросы об их видении работы генерального секретаря ООН, глобальных проблемных зонах и будущем Организации Объединенных Наций. Мишель Бачелет (74 года) занимавшая пост Верховного комиссара ООН по правам человека после двух непоследовательных сроков на посту президента Чили, первоначально была выдвинута Чили, Бразилией и Мексикой. Но когда в марте президентом Чили стал крайне правый лидер Хосе Антонио Кастильо, его правительство отозвало свою поддержку левой Бачелет. Тем не менее, ее кандидатуру спасли выдвижения от Бразилии и Мексики.
Рафаэль Гросси, 65 лет, бывший дипломат, занимающий пост генерального директора Международного агентства по атомной энергии с 2019 года, был выдвинут своей родной Аргентиной.
Ребека Гринспан, 70 лет, бывший вице-президент Коста-Рики, с 2021 года является генеральным секретарем Агентства ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД) и также была выдвинут своей страной.
Маки Салл, 64 года, был выдвинут Бурунди, в то время как его родной Сенегал заявил Африканскому союзу, что не будет его поддерживать.