ՄԱԿ-ում հայտարարել են, որ մոտ 2000 նավ է արգելափակված Պարսից ծոցում
Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պատերազմի պատճառով Պարսից ծոցում արգելափակված է մոտ 2000 նավ՝ 20 հազար ծովայիններով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի Միջազգային ծովային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Արսենիո Դոմինգեսը El País թերթի հետ հարցազրույցում։
Խոսելով Հորմուզի նեղուցում տիրող իրավիճակի մասին՝ նա այն անվանել է կրիտիկական, «հատկապես մոտ 2000 նավի անձնակազմերի համար, որոնք չեն կարողանում նեղուցով դուրս գալ Ծոցից»։ Նրա խոսքով՝ դա մտահոգիչ է, քանի որ իրավիճակի ձգձգմանը զուգահեռ առաջանում են սննդամթերքի, ջրի և վառելիքի հետ կապված խնդիրներ։
«Տարածաշրջանի երկրները ծովայիններին ցուցաբերում են ամեն տեսակի օգնություն, ներառյալ, անհրաժեշտության դեպքում, բժշկական օգնություն», - ասել է պաշտոնյան։
Դոմինգեսին հարցրել են հակամարտության կարգավորումից հետո նավերի դուրսբերումը կազմակերպելու մասին։ Նրա խոսքով՝ կա պլան, որը քննարկվում է տարածաշրջանի երկրների, մասնավորապես, Իրանի և Օմանի հետ։
Նրա խոսքով՝ այնտեղ գտնվող նավերի տարհանումը կտևի մի քանի շաբաթ, սակայն մինչև այդ անհրաժեշտ է համոզվել, որ ականային վտանգ չկա։
«Այնուհետև մենք կվերադառնանք Հորմուզի նեղուցով օրական մոտավորապես 130-135 նավի անցման սովորական ռեժիմին», - հավելել է կազմակերպության ղեկավարը։
Ընդ որում, նա հայտնել է, որ այս պահին չունի տարածաշրջանում ականների առկայության պաշտոնական հաստատում։
Փետրվարի 28-ին ամերիկա-իսրայելական ռազմական գործողություններից հետո Իրանն արգելել էր ոչ բարեկամական երկրների նավերի անցումը Հորմուզի նեղուցով։ Մինչև ռազմական գործողությունների սկսվելը Հորմուզի նեղուցով օրական անցնում էր շուրջ 135 նավ։
Ապրիլի 8-ին երկշաբաթյա հրադադարի հաստատվեց, իսկ ապրիլի 13-ին ԱՄՆ-ն սկսեց իրանական նավահանգիստների շրջափակումը՝ թույլ չտալով այնտեղ նավերի մուտքը կամ ելքը։

В ООН сообщили, что в Персидском заливе заблокировано около 2000 судов
Около 2000 судов с 20 000 моряками на борту заблокированы в Персидском заливе из-за войны США и Израиля против Ирана. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил генеральный секретарь Международной морской организации ООН Арсенио Домингес в интервью газете El Pais.
Говоря о ситуации в Ормузском проливе, он назвал её критической, “особенно для 20 000 членов экипажей, которые находятся на борту почти 2 000 судов в Персидском заливе, который они не могут пройти через пролив”. По его словам, это вызывает беспокойство, поскольку по мере затягивания ситуации возникают проблемы с продовольствием, водой и топливом.
“Страны региона оказывают морякам всяческую помощь, включая медицинскую помощь, при необходимости”, — сказал чиновник.
Домингеса спросили об организации вывода судов после урегулирования конфликта. По его словам, существует план, который обсуждается со странами региона, в частности с Ираном и Оманом.
Эвакуация судов займет несколько недель, но до этого необходимо убедиться в отсутствии минной угрозы
“Затем мы вернемся к обычному режиму с примерно 130-135 судами, которые ежедневно проходят Ормузский пролив”, — добавил глава организации.
Он отметил, что на данный момент у него нет официального подтверждения наличия мин в этом районе.
После военных действий США и Израиля против Ирана, начатых 28 февраля, ИРИ запретила проход судов из недружественных стран через Ормузский пролив. До начала военных действий через Ормузский пролив ежедневно проходило около 135 судов.
8 апреля было достигнуто соглашение о двухнедельном прекращении огня, 13 апреля США начали блокаду иранских портов, препятствуя входу и выходу судов из них.