Հորմուզի նեղուցով անցնելու համար տուրքեր սահմանելու իրավական հիմքեր չկան. ՄԱԿ
ՄԱԿ-ի Միջազգային ծովային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Արսենիո Դոմինգեսը հայտարարել է, որ ոչ մի իրավական հիմք չկա տուրքեր սահմանելու Հորմուզի նեղուցով անցնելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է El Pais թերթի հետ հարցազրույցում։
«Նեղուցներում ազատ նավագնացության իրավունքը ենթակա չէ քննարկման և Միջազգային ծովային կազմակերպության համար բանակցությունների առարկա չէ։ Ոչ մի օրինական հիմք չկա նեղուցում վճար սահմանելու համար», - ասել է նա։
«Միջազգային իրավունքին չի համապատասխանում, որ երկիրը կամայականորեն լրացուցիչ միջանցք ստեղծի, երբ մենք արդեն իսկ ունենք մեկը։ Իրանը լիակատար իրավունք ունի առաջարկ ներկայացնելու, հիմնավորելու դրա անհրաժեշտությունը, բայց այն պետք է ներկայացվի Օմանի հետ համատեղ, քանի որ դա է նախատեսված միջազգային իրավունքով», - հավելել է Դոմինգեսը։
Նրա խոսքով՝ աշխարհը «ծովային տրանսպորտին ուշադրություն է դարձնում միայն այն ժամանակ, երբ այն վնասված է, և երբ դա տնտեսական վնաս է հասցնում մարդկանց»։
Փետրվարի 28-ին ամերիկա-իսրայելական ռազմական գործողություններից հետո Իրանն արգելել էր ոչ բարեկամական երկրների նավերի անցումը Հորմուզի նեղուցով։ Մինչև ռազմական գործողությունների սկսվելը Հորմուզի նեղուցով օրական անցնում էր շուրջ 135 նավ։
Ըստ տարբեր տեղեկությունների՝ Իրանը ոչ պաշտոնապես անցման տուրք է գանձել որոշ առևտրային նավերից, որոնք անցնում էին Հորմուզի նեղուցով։
Ապրիլի 8-ին երկշաբաթյա հրադադարի հաստատվեց, իսկ ապրիլի 13-ին ԱՄՆ-ն սկսեց իրանական նավահանգիստների շրջափակումը՝ թույլ չտալով այնտեղ նավերի մուտքը կամ ելքը։

Нет никаких законных оснований для введения сборов в проливе: ООН
Генеральный секретарь Международной морской организации ООН (ИМО) Арсенио Домингес заявил, что нет никаких правовых оснований для взимания платы за проход через Ормузский пролив. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он сказал в интервью газете El Pais.
“Право на свободу судоходства в проливах не подлежит обсуждению и не является предметом переговоров для ИМО. Нет никаких законных оснований для введения сборов в проливе”, — сказал он.
“Не соответствует международным законам, чтобы страна произвольно устанавливала дополнительный коридор, когда у нас уже есть один. Иран имеет полное право представить предложение, обосновать его необходимость, но оно должно быть представлено совместно с Оманом, поскольку именно это предусмотрено международным правом”, — добавил Домингес.
По его словам, мир “обращает внимание на морской транспорт только тогда, когда он затронут и это наносит экономический ущерб людям”.
После военных действий США и Израиля против Ирана, начатых 28 февраля, ИРИ запретила проход судов из недружественных стран через Ормузский пролив. До начала военных действий через Ормузский пролив ежедневно проходило около 135 судов.
Согласно различным сообщениям, Иран неофициально установил плату для некоторых коммерческих судов, проходящих через Ормузский пролив.
8 апреля было достигнуто соглашение о двухнедельном прекращении огня, 13 апреля США начали блокаду иранских портов, препятствуя входу и выходу судов из них.